15. Dalajláma - jaký bude?
Současný 14. dalajláma dlouho dával najevo, že jsou po jeho odchodu otevřené všechny možnosti. Včetně té, že linie vůbec nebude pokračovat. Teď je však jasněji. Nástupcem nicméně podle dalajlámova úřadu nutně nemusí být muž, narodí se však ve svobodné zemi.
Klíčové poselství při oslavách 90. narozenin 14. Dalajlámy v indické Dharamšale, kde více než šedesát let působí v exilu po odchodu z Čínou okupovaného Tibetu, pronesl už dříve. Tändzin Gjamccho - což je dalajlámovo občanské jméno - ve středu uvedl, že po své smrti bude mít nástupce. Ukončil tak spekulace, že by mohl být posledním duchovním vůdcem tibetského buddhismu. Nyní ujistil tibetskou komunitu, že proces nástupnictví bude pravděpodobně tradiční a standardní. A to v situaci, kdy tibetská komunita po celém světě má oprávněné obavy, že s odchodem této výrazné osobnosti otázka Tibetu nebude tak viditelná.
Dalajlámova prohlášení - včetně toho nejnovějšího - mohou být jednou z řady „nesourodých informací“, které v budoucnu poukážou, do koho se duchovní vůdce převtělil. Jsou tu ale i další indicie, které komisi vytvořené k účelu hledání mohou naznačit, kdo je dalším převtělencem. Běžně využívaným vodítkem bývá například to, jakým směrem vane kouř při pálení těla zemřelého dalajlámy. Anebo se také konzultuje orákulum. Členové komise rovněž v minulosti putovali k jezeru Lhamo La-tso na východ od tibetské metropole Lhasa, kde pozorovali hladinu a čekali na vizi.