1556 - Zemětřesení v provincii Šen-si

02.01.2016 12:34

 

Zemětřesení v provincii Šen-si (嘉靖大地震, pinyin: Jiājìng dà dìzhèn) je doposud nejničivější zaznamenané zemětřesení v lidské historii, zemřelo při něm přibližně 830 000 lidí. Proběhlo ráno 23. ledna 1556 v provincii Šen-si (陕西) v Číně. Zemětřesením bylo postiženo více než devadesát sedm okresů v provinciích Šen-si (陕西), Šan-si (山西), Che-nan (河南), Kan-su (甘肃), Che-pej (河北), Šan-tung (山东), Chu-pej (湖北), Chu-nan (湖南), Ťiang-su (江苏) a An-chuej (安徽). Byl zničen 800km pás země a v některých okresech bylo zabito až 60 % obyvatel. Většina lidí v té době žila v zemních obydlích vyhloubených v sprašových svazích. Mnohá z těchto obydlí se během katastrofy sesula.

 

Zemětřesení se stalo během vlády císaře Ťia-ťinga dynastie Ming.

 

Moderní odhady založené na geologických údajích přisuzují zemětřesení magnitudo 8 až 8,3 Richterovy škály. I když to bylo nejničivější zemětřesení a pátá nejničivější přírodní katastrofa v lidské historii, byla zaznamenána i zemětřesení s vyšším magnitudem. Následné otřesy pokračovaly několikrát do měsíce dalšího půl roku. Epicentrum leželo v okrese Chua poblíž hory Chua v Šen-si 34°30′ s. š., 109°42′ v. d.. Epicentrum zemětřesení se nacházelo v údolí řeky Wej-che, která je přibližně 790 kilometrů dlouhá a její povodí má rozlohu 134 tisíc kilometrů čtverečních. Otřesy zasáhly devadesát sedm okresů v provinciích Šen-si, Che-pej, Šan-tung, Chu-nan nebo An-chuej a byl při nich zničen pás země o délce 800 kilometrů. Ještě hrozivější je statistika s konstatováním, že v některých zasažených okresech přišlo o život až 60 procent všech obyvatel.

Na některých místech se dokonce otevřely v zemi až šedesát metrů hluboké trhliny, které se rovněž staly hrobem mnoha tisíců lidí, nechyběly sesuvy půdy a k vážným destrukcím budov došlo až 300 kilometrů od epicentra. „Hory a řeky byly přemístěny, cesty zničeny. Na některých místech se země náhle zvedla a vytvořila nové vrcholy,“ píše se pak v historických čínských zápisech o katastrofě. Bohužel, zpětně je už v podstatě nemožné vyčíslit také hmotné škody a stoprocentně ověřit také počet obětí. Názorně jde však škody přirovnat například k následkům výbuchu atomové bomby.

 

V čínských historických záznamech byla katastrofa popsána takto:

„ V zimě roku 1556 po Kr. byly provincie Šan-si a Šen-si zasaženy katastrofickým zemětřesením. V našem okrese Chua se udála mnohá neštěstí. Hory a řeky byly přemístěny a cesty zničeny. Na některých místech se země náhle zvedla a vytvořila nové vrchy nebo se prudce propadla v nová údolí. Jinde ze země vyrazila nová říčka nebo země pukla a objevily se nové strže. Domy, úřady, chrámy a městské hradby se zřítily bez varování. “
Zemětřesení těžce poškodilo mnoho stél v Kamenném lese. Ze 114 klasických stél Kchaj-čcheng bylo 40 zlomeno.

Učenec Čchin Kche-ta zemětřesení přežil a zaznamenal o něm podrobnosti. Jedním z jeho závěrů bylo, že „na úplném začátku zemětřesení by lidé uvnitř neměli okamžitě vybíhat ven. Měli by se přikrčit a počkat na vhodnou příležitost. I když je hnízdo zničeno, některá vejce mohou zůstat nepoškozená.“ 

To naznačuje, že mnoho lidí zahynulo, když se snažili utéct ze svých domů, ale mnozí z těch, kteří zůstali uvnitř, přežili.

Otřesy snížily výšku Pagody malé divoké husy v Si-anu z 45 metrů na 43,4 metru.