2003-4 - Série zemětřesení

13.05.2012 13:00

22.12.2003 

Jižní oblasti amerického státu Kalifornie v pondělí večer našeho času postihlo silné zemětřesení. Podle amerického Geologického ústavu mělo zemětřesení sílu 6,5 stupně Richterovy škály. Předběžné informace zatím ukazují jen na omezené škody, 2 mrtvé a několik zraněných. Epicentrum zemětřesení bylo severně od pobřežního města Cambria, které leží asi 300 kilometrů severozápadně od Los Angeles, uvedla agentura AP. V Los Angeles samotném byly otřesy cítit delší dobu, ale jen v mírné intenzitě. 
 

26.12.2003 

Vědci z íránského výzkumného střediska pro výstavbu vyhodnotili seizmické údaje z 18 monitorovacích stanic a dospěli k závěru, že otřesy půdy měly sílu 6,8 stupně. Jejich epicentrum bylo přímo pod Bámem, asi 16 kilometrů pod zemským povrchem. V okolí Bámu bylo 30 monitorovacích stanic, ale 12 z nich bylo zničeno. Původní zprávy z Íránu hovořily o tom, že otřesy měly intenzitu 6,3 stupně, americké údaje se ustálily na 6,6 stupně. 
Konečný počet mrtvých není stále definitivní. Nejpesimističtější odhady hovořily až o 50.000 obětech. Mluvčí vlády provincie Kermán uvedl, že zahynulo nejméně 33 tisíc lidí a že počet obětí určitě nepřesáhne 40 tisíc. V Bámu a okolí bylo do čtvrtka nalezeno a pohřbeno 26 500 těl. OSN hovoří o 30 tisíc zraněných, ale podle mluvčího je jich polovina. 
 

29.12.2003 

Mírné zemětřesení ve středoitalském kraji Molise vyvolalo mezi místními obyvateli paniku. Otřesy o síle 3,9 stupně Richterovy škály ale nezpůsobily žádné škody, ani při nich nebyl nikdo zraněn. 


1.1.2004 

Nejméně 30 lidí bylo zraněno při silném zemětřesení, které dnes postihlo indonéské ostrovy Bali a Lombok. Otřesy přesáhly šest stupňů Richterovy škály. 

Silné zemětřesení otřáslo v noci mexickým hlavním městem Mexico City. Otřesy rozechvěly výškové budovy a způsobily výpadky elektřiny. Žádné oběti nebo zranění zatím nejsou hlášeny. 


2.1.2004 

Nepálem otřáslo zemětřesení. Zatím nejsou k dispozici žádné informace o případných obětech. Otřesy o síle 4,5 a 5,5 stupně Richterovy stupnice zasáhly centrální a východní oblasti Nepálu. 


3.1.2004 

V sobotu večer seizmologové zaznamenali trojí zemětřesení v Tichém oceánu a Karibském moři u Nikaraguy a Hondurasu. Otřesy měly sílu až 6,3 stupně Richterovy škály, nezpůsobily však vážné škody. 


3.1.2004 

Přesně po týdnu se v íránském městě Bám opět otřásla země. Tentokrát záchvěvy o síle 3,5 stupně Richterovy stupnice nezpůsobily žádné materiální škody ani si nevyžádaly oběti na životech. Jde o několikáté zemětřesení od nedávné katastrofy. Pracovníci íránského seizmologického ústavu oznámili, že od katastrofy z 26. prosince zaznamenali už téměř tři desítky otřesů silnějších než tři stupně. 


6.2.2004 

Silné zemětřesení zasáhlo východoindonéskou provincii Západní Papua. Zabilo nejméně 23 lidí, stovky byly zraněny. Otřesy o síle 6,9 stupně Richterovy stupnice zničily řadu budov i silnic. Podle seizmologů šlo o nejsilnější otřes v oblasti od roku 2000. Epicentrum zemětřesení leželo sedm kilometrů od pobřežního města Nabire, které patří mezi nejpostiženější oblasti.  

 

24.2.2004 

Obětí úterního zemětřesení v Gibraltarské úžině přibývá. Otřesy o síle 6,5 stupně Richtera napáchaly největší škody v Maroku. Úřady odhadují, že zahynulo téměř 600 lidí. Většina obětí pochází z okolí přístavu Al-Husajma na pobřeží Středozemního moře. Zemětřesení vytvořilo podle seizmologů ve Středozemním moři vlny tsunami, které však zřejmě nezpůsobily velké škody.
Španělsko oznámilo otřesy půdy v regionech Andalusie a Murcia. Zemětřesení bylo cítit i ve Francii. Evropské země nehlásí žádné škody. Ve španělské enklávě Melilla na severoafrickém pobřeží volala na úřady řada rozčilených obyvatel. Epicentrum zemětřesení, které přišlo ve 2:27 SEČ, se nacházelo pod dnem moře zhruba 300 kilometrů severovýchodně od Rabatu, hlavního města Maroka.
Několik hodin po Maroku zasáhlo zemětřesení i Makedonii. Otřesy měly sílu 4,4 stupně Richterovy škály. Zasažena byla především metropole Skopje. Ve zdech domů se objevily praskliny. Většina země byla dočasně bez elektřiny. Úřady neohlásily žádné zraněné.
V noci se pak třásla země i v oblasti, kde se stýkají hranice Švýcarska, Francie a Německa. Zemětřesení dosáhlo 5,1 stupně Richterovy stupnice. Státy neoznámily žádné oběti či větší škody.  


26.3.2004 

Nejméně devět lidí - z toho sedm dětí - zahynulo při silném zemětřesení na východě Turecka. Padesát dalších bylo zraněno. Otřesy o síle 5,1 stupně Richterovy škály zasáhly hlavně provincii Erzurum na východě země. Vážně poškodily řadu budov v mnoha vesnicích. Zemětřesení na východě země zabilo 9 lidí Otřesy v Turecku zabily hlavně děti 26.03.2004 10:56 - Nejméně devět lidí - z toho sedm dětí - zahynulo při silném zemětřesení na východě Turecka. Padesát dalších bylo zraněno. Otřesy o síle 5,1 stupně Richterovy škály zasáhly hlavně provincii Erzurum na východě země. Vážně poškodily řadu budov v mnoha vesnicích.   


11.4.2004 

Zemětřesení zasáhlo severojaponský ostrov Hokkaidó. Chvění mělo sílu 5,7 stupně Richterovy škály. Otřesy postihly oblast města Kuširó. Nejsou hlášeny ztráty na životech ani materiální škody.