26.11.2019 - křeslo pro hosta - Vladimír Just o faustovském mýtu

16.11.2019 13:31

beseduje: Vladimír Just

Vstupné: 25,- Kč 

Začátek: 26.11.2019 od 19.30 hodin

Místo: sál U Boudů (Praha - Kolovraty)

 

Proč Johann Wolfgang von Goethe vlastně věnoval tolik let psaní svému Faustovi a sedm mesíců po jeho dokončení zemřel? Co chtěl tak kolosálním počinem sdělit? Jak je otázka Partnertví a vztahů nahlížena v tomto díle? Stojí Bůh a Ďábel skutečně proti sobě? S kým partneří Faust, s kým partneří Mefisto a s kým patrneříme my? Funkce Ďábla, Mefista, překážek a pokušení v našem životě. Obraz Fausta coby moderního člověka, který ač chytrý a vzdělaný, stále „ten základ nechápe“. Komu jsme upsali své Duše a co sami sobě dlužíme?


Vladimír Just o faustovském mýtu a jeho proměnách už dvě desítky let přednáší na Filozofické fakultě University Karlovy v Praze. Na konci října, v magickém čase Štíra o Faustovi, Duši a Ďáblu naprosto mimořádně přednáška v Kolovratech. 

Vladimír Just (*6.května 1946 Praha) je český teatrolog a literární a divadelní kritik. Spolu se svým bratrem Jiřím napsal také několik divadelních her. Jako divadelní kritik se zabýval tvorbou Vlasty Buriana. Před listopadem 1989 vystupoval jako herec a spoluautor se svým bratrem Jiřím v autorském divadle malých forem. V té době se věnoval, mimo jiné, též publikační činnosti – např. tematice Osvobozeného divadla nebo Vlasta Burian.

V současnosti člen katedry divadelní vědy FF UK v Praze, do roku 2010 byl šéfredaktorem čtvrtletníku Divadelní revue. Pravidelně přispívá např. do časopisů Divadelní noviny, Lidové noviny, do poloviny ledna 2012 kriticky hodnotil umělecká díla v pořadu Kritický klub Jana Rejžka na rozhlasové stanici Český rozhlas 6. Ve svých příspěvcích se kromě divadelní kritiky zabývá nezávislostí veřejnoprávní televize, problematikou odsunu Němců, česko-německými vztahy nebo uspořádáním NP Šumava, kde hájí stanovisko respektování bezzásahových zón. 

 

Podpora: akce je podpořena z rozpočtu MČ Praha-Kolovraty