3.12.2019 - křeslo pro hosta - Jiří Šámal a HangDrum
Křeslo pro hosta s Jiřím Šámalem o jeho unikátním nástroji HangDrum.
beseduje: Jiří Šámel s moderátorem Tomášem Janouškem
Vstupné: 25,- Kč
Začátek: 3.12.2019 od 19.30 hodin
Místo: sál U Boudů (Praha - Kolovraty)
Registrace pro Geocaching: listing
Hang je melodický perkusní hudební nástroj pocházející ze Švýcarska. V angličtině někdy je označován za Hang drum, ale ve skutečnosti se nejedná o druh bubnu, neboť patří mezi samozvučné nástroje, na rozdíl od bubnu, který patří mezi membránové nástroje. Spíš než bubnům je tedy příbuzný činelům nebo steelpanu. Podle Hornbostelovy klasifikace se Hang řadí mezi idiofony.
Vznikl jako výsledek mnohaletého výzkumu sbírky rozličných nástrojů z celého světa, zahrnující steelpan, bubny, ghatam nebo gamelan. Poprvé se objevil na festivalu Musikmesse Frankfurt 2001. Vzhled hangu je přisuzován švýcarským výrobcům hudebních nástrojů Felixu Rohnerovi a Sabině Schärerové (PANArt Hangbau AG).
Jeho název pochází z bernského nářečního slova pro ruku.
Hraje se něj údery prstů; většinou bývá položený na klíně. Zvuky podobné udu vznikají rezonancí vzduchu uvnitř nástroje, údery na mělké mušlovité výlisky zní jako zvonky. Vnitřní nota na dolní kopuli je basová nota, její tlumení mění výšku tónu jako u tamy. Kolem této noty je harmonicky naladěno sedm až devět dalších not.
Jiří Šámal provozuje pouliční hraní na relaxační buben hang drum. V roce 2008 si pro nástroj na objednávku musel sám dojet do švýcarského Bernu. Lidový umělec se tak zařadil mezi příznivce životního stylu busking, tedy provozování pouličního umění. „Ten nástroj jsem viděl poprvé v Irsku na dovolené v roce 2007 a naprosto mě okouzlil. Ten můj je laděný do d moll,“ shrnuje začátky Jiří Šámal.
Začal se zajímat, kdo takový buben vyrábí, a zjistil, že se musí pídit po švýcarské firmě Panart. Její majitelé Sabina Scharerová a Felix Rohner si hlídají tajemství patentovaného materiálu, ale když si Šámal vyčekal roční termín, kdy měl být jeho nástroj hotov, pozvali ho domů a nechali ho vybrat si kousek, který se mu bude nejvíce líbit.
„Tak si to zkuste, jdete si vybrat nástroj, na který neumíte hrát. A s vědomím, že za něj zaplatíte 1 200 eur,“ vzpomíná. Nakonec dal na selský rozum a vyloučil nástroje, kde se ozývaly jakékoliv pazvuky a naopak zvítězil ten, který nabízel nejbohatší zvukové spektrum.
Bubínek je laděný do d moll na principu pentatoniky, to znamená, že chybí 4., a 7. stupeň. „Jako rodákovi z Moravy mi to připomíná cimbál,“ neubrání se nostalgii a odpovídá tomu i jeho repertoár, třeba Ej lásko lásko nebo Za tú horú, za vysokú.
Tvrdí, že když se mu zblázní ruce, tak si lidé klidně hang drum mohou s cimbálem splést. „Jednou jsme hráli na společné akci s Jurou Pavlicou. A když uhodil blesk a pódium zůstalo bez ozvučení, byli jsme jediní, kdo mohl hrát naživo. A šlo nám to dohromady tak, že jsem si zahrál i sóla,“ chlubí se Jiří Šámal.
Tvrdí, že u nás je jenom jediný stejný buben, jako má on. „Kdysi ho dostal pan prezident Václav Havel, takže zůstal v jeho pozůstalosti. Ještě jsem neměl čas zeptat se paní Dagmar, co s ním hodlá dělat,“ usmívá se lišácky.