8. Díl

05.04.2014 13:01

 

"Čím větší moudrosti jsi nabyl, tím pokornější je tvá mysl. Čím více porozumění jsi rozvinul, tím ochotněji pomáháš. Čím více dobroty sídlí ve tvém srdci, tím máš více lásky pro druhé."

Nyní je před vámi poslední a nejvyšší stupeň ásan: padma ásana neboli lotos a nejrůznější pozice v této ásaně.

Padma ásana je spolu s šírša ásanou nejvyšší a „královskou“ ásanou. Proč je právě padma ásana tak významná? Je to jediný sed, při kterém je páteř zcela vzpřímená, a tím jsou plíce plně uvolněny k dýchání. Především se však otvírají čakry umístěné podél páteře a aktivizují odpovídající nervová centra. Začínají se rozvíjet vlastnosti každé čakry, a tak otevírají jógovému aspirantu nesčetné úrovně vědomí. Proto sedí jogíni při hluboké meditaci vždy v padma ásaně.

Lotos představuje pro jogína a jógového aspiranta nejvýznamnější symbol. Květ lotosu je v mytologii znamením krásy, čistoty a duchovnosti. Navíc nám názorně ukazuje, jak máme žít v tomto světě a jak si v něm počínat, neboť vždy plave na hladině. Voda je symbolem máji (světa), lotosový květ znázorňuje člověka. Člověk je se světem silně spojen.

Tak jako se lotosu daří jen ve vodě, tak se i lidé a jiné živé bytosti mohou vyvíjet a realizovat pouze v tomto světě.

Tak jako lotos plave na jezeře a voda ho nesmáčí, zůstává jogín na tomto světě vnitřně nedotčen všemi jeho lákadly, obtížemi, radostmi i osudovými ranami. Zůstává stále svobodný, přestože se ho mája snaží svést vlnami emocí a žádostí.

Květ lotosu je pro jogína také znamením božského vědomí a lásky. Je to symbol jistoty, že nás Bůh přijímá a miluje.

Kdo medituje o lotosovém květu, může v sobě uskutečnit jeho dokonalost. Pro toho, kdo ve svém nitru nalezne božský lotos, končí hledání.