Boko Haram

18.01.2015 10:43

Boko Haram (česky: Západní učení je rouhání) oficiálním názvem Lidé oddaní propagaci Prorokova učení a džihádu je islamistická povstalecká skupina, operující na území severní Nigérie. Jejím cílem je z Nigérie vytvořit muslimský stát, založený na striktním výkladu práva šaría. Šaría již platí v muslimských severních státech, na převážně křesťanském jihu nikoliv. Boko Haram je známá svými teroristickými útoky, které stály stovky lidí životy. 13. listopadu 2013 označily Spojené státy organizaci za teroristickou. 22. května 2014 přidala Rada bezpečnosti OSN Boko Haram na svůj seznam teroristických organizací.

V prosinci 2010 provedla Boko Haram sérii útoků proti křesťanům ve střední Nigérii. Útoky se odehrály v okolí měst Jos a Maiduguri, cílem byly i kostely a farnosti. Při násilnostech zahynulo 32 osob.

V srpnu 2011 explodovala bomba v budově Organizace spojených národů v hlavním městě Abuja a zabila 16 lidí. Nigerijská vláda obvinila z tohoto útoku Boko Haram. V listopadu téhož roku při útoku proti vojenské základně a velitelství nigerijských tajných služeb, policejním stanicím a jiným, i civilním cílům (kostely, náboženská škola) ve městech Maiduguri a Damaturu zahynulo nejméně 150 lidí.

V lednu 2012 zemřelo po sérii bombových útoků ve městě Kano nejméně 211 lidí. Policie poté zatkla 158 příslušníků Boko Haram. Útok byl údajně odvetou za nepropuštění některých vězněných členů sekty na svobodu. Při útoku se jich neupřesněný počet podařilo osvobodit. Ve stejném týdnu také Boko Haram zaútočila na policejní a armádní stanoviště v provincii Bauči, přičemž zabila 11 členů těchto bezpečnostních složek.

V červenci 2013 zaútočili radikálové z Boko Haram na školu ve městě Mamudu. Školu polili benzínem a zapálili, následně stříleli do prchajících dětí a učitelů. Zahynulo 29 lidí, další byli hospitalizování s popáleninami a střelnými zraněními. V listopadu téhož roku byla organizace Spojenými státy zařazena na jejich seznam teroristických organizací.

Dne 14. dubna 2014 explodovala na autobusovém nádraží na předměstí nigerijské metropole Abuja nálož. Podle místní policie zemřelo 71 lidí a dalších 124 utrpělo zranění. Bezpečnostní experti se domnívají, že trhavinu pachatelé nastražili do jednoho z vozidel. K útoku se nikdo nepřihlásil, podezření nicméně padá na islamistickou sektu Boko Haram. Dne 5. května 2014 Boko Haram přepadla město Gamboru, které leží v nigerijském státě Borno na hranicích s Kamerunem. Střelba trvala asi čtyři hodiny. Útočníci podpálili přes 250 domů. Podle odhadů zahynulo kolem 155 až 200 lidí. Řada lidí prý zahynula pod palbou, ale mnozí další uhořeli ve svých domech.

V květnu 2014 přidala OSN toto hnutí na svůj seznam teroristických organizací.