Buddhisté odhalili první stúpu v Česku: stúpu osvícení

14.09.2014 18:34

V Těnovicích na jižním Plzeňsku byla inaugurována (vysvěcena) sedmimetrová žulová stúpa osvícení, která je celá naplněna texty, reliéfy buddhů a spoustou dobrých přání. Bude veřejným místem, lidé u ní mohou meditovat, dělat přání a obcházet ji po směru hodinových ručiček, což má blahodárný vliv na mysl.

Stúpa připomíná okamžik Buddhova osvícení. Buddhisté ji dokončili pod vedením lamů Šeraba Gjalcchena rinpočheho z Nepálu a Oleho Nydahla, dánského buddhistického učitele. Tvarem reprezentuje dokonalou podstatu mysli každé bytosti a je symbolem klidu a míru. Lidé k ní přicházejí, aby vyjevili přání pro dobro ostatních. Stúpy, jichž existuje osm druhů, připomínají události života Buddhy.

Stúpa je symbolem dokonalých kvalit naší mysli. Když se na ní díváte zvenčí, tak to probouzí stejný pocit vevnitř, jde o vysvobozující hodnoty, tedy ne ty, které si lidé nechávají pro sebe, ale které sdílejí s ostatními.

Jde o jednu z prvních stúp v postkomunistické Evropě, po jedné je v Polsku, Maďarsku a několik v Rusku. Díky stúpám se lidé více zajímají o buddhismus, chápou věci, které by je možná jinak nenapadli a nepochopili by je. Také si všímají, že přání u stúpy, se velmi rychle plní, dodal.

Jde o první stúpu postavenou z bloků ze žuly, nejstaršího a lokálního kamene ve střední Evropě. Běžné je betonové tělo obložené kamenem. Vnějším tvarem, který je dole široký a nahoře se zužuje, připomíná meditujícího sedícího Buddhu. 

Rinpočhe za přítomnosti 3000 lidí po dvouhodinovém rituálu v tibetštině, který byl většinou zpívaný, vytvořil ze stúpy duchovní stavbu, kde se mohou buddhisté inspirovat a myslet na druhé. Nebuddhisté na sebe nechávají působit krásu a ladnost stavby a "dělají přání". Šlo o tradiční očistný rituál, jímž se energie stúpy aktivizovala. Energiím se darují dary, jež navozují všechny příjemné smysly.

Na jedné straně stúpy se zlatou věžičkou je socha Buddhy, který se dívá do krajiny. Existuje historický Buddha, který se narodil před 2500 lety, a začal něco, čemu se dnes říká náboženství. Ale zároveň Buddha znamená stavy mysli jako potenciál ukrytý v každé bytosti, a proto mají buddhisté tendenci dívat se dovnitř a když tam objeví něco zajímavého, tak se o to chtějí dělit s ostatními.

Nejznámější stúpy stojí v nepálském Káthmándú. Stále častěji se ale staví i v západní Evropě. Největší ve španělské Benalmádeně s 33 metry. Nejbližší ČR jsou v Linci a Štýrském Hradci.