Bude pozdě až pochopíme Golfský proud?

16.07.2025 23:21

Jednou z největších obav vědců zkoumajících systém mořských proudů v Atlantickém oceánu je scénář, kdy se jim podaří dopředu zjistit, že systém mořských proudů skutečně míří k budoucímu kolapsu, ale bude už příliš pozdě na to, aby ho lidstvo mohlo odvrátit.

Oceán a systém mořských proudů reagují na antropogenní emise pomaleji než atmosféra, takže se může stát, že dostaneme varování, že se kolaps blíží, například v roce 2075, ale to už bude pravděpodobně moc pozdě na to, abychom ho mohli odvrátit. Například Rahmstorf pak dokonce nevěří, že nějaká jistá a spolehlivá forma včasného varování může vůbec přijít. Foukal zase sice připouští, že obavy ze scénáře, kdy kolaps systém mořských proudů vědci odhalí příliš pozdě, jsou „legitimní“, ale sám jim nepropadá, protože věří, že kolaps je sám o sobě nepravděpodobný a že by mu předcházely dekády až dokonce stovky let zpomalování.

Všichni včetně zástupců ke kolapsu skeptičtějšího tábora se nicméně shodnou, že hrozba zpomalování systém mořských proudů je vedle dalších problémů i přes přetrvávající nejasnosti velkým důvodem ke snižování emisí. Jestli chce lidstvo zpomalení zamezit, musíme jednat okamžitě. Na to, abychom věděli, co udělat, už víc informací nepotřebujeme. Potřebujeme co nejrychleji zastavit vypouštění fosilních emisí a přepnout na obnovitelné zdroje.

Jedním z hlavních problémů, který vědcům komplikuje odhadnout vliv člověka na systém mořských proudů, je skutečnost, že jeho přímé měření v oceánech začalo až v roce 2004. Do té doby se dá vývoj jejich síly odhadovat jen z nepřímých ukazatelů, jako jsou například záznamy o povrchové teplotě vody nebo paleoklimatické záznamy.  Povědomí o tom, jak se systém mořských proudů vyvíjel v minulosti, je každopádně podstatně horší než například u samotného klimatu, který měříme už stovky let přímo a který se dá i lépe „číst“ z nepřímých ukazatelů, jako jsou třeba letokruhy stromů, oceánské sedimenty, ledové vrty a tak dále.

Zatímco zvrat má znamenat skutečný kolaps, který je nevratný, pojem kolaps zde značí silné zpomalení, které se ale ještě může v budoucnu zase smazat, pokud se oteplování zastaví, přičemž v médiích nebo očích čtenářů se tyto pojmy snadno zamění. Podobně kolaps nutně nemusí znamenat zastavení až k nulové rychlosti během pár let. Někteří vědci o něm mluví už v případě jakéhokoliv zpomalení nad 50 % během 10 či klidně 20 let, přestože většina laiků si pod pojmem pravděpodobně představí úplné a rychlé zastavení.