Černý papež naučil USA uctívat Satana, z ukájení pudů udělal náboženství

09.12.2017 00:39

 


Pořádal sexuální orgie a zkoumal okultní praktiky, černou magii či kanibalismus. Anton LaVey však především kritizoval tradiční náboženství nabádající k abstinenci a popírající svobodnou vůli. Příběh Církve Satanovy přinášíme v dalším díle seriálu Sekty, kulty, mesiáši. 

Černě natřený viktoriánský dům v Richmondu na severozápadě San Francisca přitahoval v 60. letech davy lidí. Jeho majitel, excentrický Anton Szandor LaVey, zde každý pátek vedl přednášky o okultních praktikách, upírech, kanibalismu nebo vlkodlacích.

Setkání v někdejším nevěstinci, do kterého mířily mladé hollywoodské hvězdy i stárnoucí celebrity, vyvrcholila o Valpuržině noci 1966. Šestatřicetiletý LaVey si před svými hosty oholil hlavu, ponechal si jen typickou kozí bradku a vyhlásil vznik Církve Satanovy.

LaVeyovi bylo jasné, že pokud chce svou církev rozšířit, musí upoutat pozornost. V černém domě tak pořádal erotické burlesky, sexuální orgie a satanské mše, na kterých vystupovaly polonahé „čarodějky“.

„Měl lvího mazlíčka, se kterým chodil po ulicích San Franciska. Skutečně dělal cokoli, aby se před místními předvedl,“ vzpomínala LaVeyova dcera Zeena v rozhovoru pro server VICE News.

O Církev Satanovu projevila velký zájem i místní média, která jejího zakladatele překřtila na Černého papeže. LaVey jim ochotně poskytoval rozhovory, ve kterých zdůrazňoval, že je oddaný „sobeckému hédonismu“.

V roce 1968 ho navštívil dokumentární štáb, pro který zinscenoval satanský rituál s nahou ženou sloužící jako oltář. LaVey při něm seděl na lůžku, popíjel koktejl a s potutelným výrazem vysvětloval, proč Církev Satanovu založil.

„Před mnoha a mnoha lety mě napadlo, že mezi psychiatrií a náboženstvím je obrovská šedá zóna, která zůstává nevyužitá. Žádné náboženství dosud nebylo založeno na lidských světských potřebách a tělesných pudech. Všechna náboženství jsou založena na abstinenci, ne na požitkářství. Veškerá náboženství jsou založena na strachu. A my nemáme pocit, že je nutné náboženství zakládat na strachu,“ vysvětloval LaVey.

LaVey svou představu satanismu představil ve sbírce esejí, kterou vydal v roce 1969 pod názvem Satanská bible. Zatímco pro křesťany Satan představuje ztělesnění zla, pokušitele a protiklad Boha, pro LeVeyovy následovníky je Satan pouhým symbolem lidských tužeb.

„Satan je pro nás symbolem hrdosti, svobody a individualismu a slouží jako vnější metaforická projekce našeho největšího osobního potenciálu. Nevěříme v Satana jako bytost nebo osobu,“ uvádějí.

LaVeyův satanismus vychází z myšlenek německého filozofa Friedricha Nietzscheho a anglického okultisty Aleistera Crowleyho. Spíše než o náboženství jde o filozofické a duchovní učení. Satanisté trvají na tom, že jsou skeptičtí ateisté a staví se proti všem náboženstvím, které člověka odsuzují za jeho tělesné touhy i egocentrismus.

Stereotypní představa o satanistech, kteří experimentují s černou magií a provádějí rituální oběti, tak v tomto případě příliš neplatí.

„Jediní lidé, kteří provádějí oběti, jsou ti, kteří věří v nadpřirozené bytosti, jež by oběť považovaly za určitou formu platby nebo uctívání. Protože v nadpřirozené bytosti nevěříme, neexistuje důvod, aby satanisté prováděli jakékoli oběti,“ tvrdí zástupci církve. Podobně odmítavě se staví i k rituálním sexuálním aktům s dětmi či zvířaty.

Některé rituály však členové Církve Satanovy dodržují. Hned v prvních letech její existence vedl LaVey satanistickou svatbu i pohřeb, na kterých nechyběly pentagramy, obrácené kříže a podobizny Bafometa, kozla s lidským tělem a rozštěpenými kopyty.

Zřejmě největší pozornost však upoutal satanistický křest jeho tehdy čtyřleté dcery Zeeny, jehož součástí byl oltář se vzdychající nahou kněžkou a LaVeyovo provolávání „Hail (Ave) Satan!“. Kontroverzním křtem si vysloužil obvinění ze zneužívání dětí.

LaVeyova popularita strmě rostla. Částečně za to mohly zvěsti, které o něm kolovaly a které rád přiživoval. Svým věrným vyprávěl, že v šestnácti odešel ze školy, aby se přidal k cirkusu jako krotitel šelem a zabýval se magií či hypnózou. Aby se vyhnul Korejské válce, studoval prý kriminologii a pracoval jako forenzní fotograf pro sanfranciskou policii.

Poutavý byl i jeho vzhled - holohlavý muž s kozí bradkou zřídkakdy oblékl jinou barvu než černou. Jeho hábity navíc mnohdy doplňovala kápě nebo čelenky ve tvaru ďábelských rohů.

V LaVeyově viktoriánském domě se i nadále konaly sexuální orgie, které přitahovaly nové členy církve. Mnoho z nich se zapojovalo do rituálů, při kterých žádali o seslání neštěstí na svého nepřítele nebo o dosažení úspěchu ve finanční či sexuální oblasti. Lidé, kteří za LaVeyem přicházeli, byli zpravidla mladí, bohatí a zvědaví. Řada z nich, ambiciózní snílci s otevřenou myslí, se snažili prosadit v Hollywoodu, další z nich už patřili mezi celebrity.


11 satanských zákonů Země

1. Neuděluj své rady nebo názory, pokud o to nejsi požádán.

2. Nevykládej své problémy ostatním, pokud si nejsi jistý, že ti chtějí naslouchat.

3. Jestliže vejdeš do cizího příbytku, dej najevo respekt, nebo tam nechoď.

4. Když tě host v tvém příbytku obtěžuje, nalož s ním tvrdě a nemilosrdně.

5. Nedomáhej se sexuálního sblížení, pokud si k tomu od partnera nedostal signál.

6. Neber si nic, co ti nepatří, kromě případu, kdy je to břemeno pro druhou osobu a ona pak vydechne ulehčením.

7. Uznávej sílu magie, pokud ji úspěšně využíváš k naplnění svých tužeb. Jestliže popřeš sílu magie, po tom co jsi ji s úspěchem použil, ztratíš vše, čeho si díky ní dosáhl.

8. Nestěžuj si na nic, co se tě přímo netýká.

9. Neubližuj malým dětem.

10. Nezabíjej zvířata, pokud nezaútočí nebo pokud je nepotřebuješ pro svou potravu.

11. Jestliže se procházíš v otevřené krajině, nikoho neobtěžuj. Jestliže bude někdo obtěžovat tebe, vyzvi jej, aby přestal. Pokud nepřestane, znič jej.

 

LaVeyovo charisma přilákalo i populární herečku Jayne Mansfieldovou, se kterou satanista údajně prožil krátký románek, zpěváka Sammyho Davise Jr., člena proslulé hollywoodské party Rat Pack nebo kadeřníka celebrit Jaye Sebringa, kterého později brutálně zavraždili členové kultu Charlese Mansona (více o takzvané Mansonově rodině si můžete přečíst zde).

Jedna z vražedkyň, Susan Atkinsová, podle The Telegraph před seznámením s Mansonem tancovala v jedné z LaVeyových show v kostýmu upírky nahoře bez.

Na konci šedesátých let popularita LaVeyova satanismu začala pomalu klesat. K církvi se přidávalo stále méně lidí a po čase s její propagací přestal i sám LaVey. Na začátku 80. let měla Církev Satanova napříč Spojenými státy asi sedm tisíc členů.

LaVey se do hledáčku médií opět dostal až na přelomu 80. a 90. let, kdy americkou společnost zachvátila hysterie vyvolaná spekulacemi o rituálních satanistických vraždách. Přestože se žádná z těchto zvěstí nepotvrdila, „zaručená“ svědectví plnila televizi i noviny a se svou troškou přispěchaly i křesťanské organizace.

Zachránit pověst skomírající církve tak dostala za úkol LaVeyova dcera Zeena. „Zpanikařila jsem, měla jsem pocit, že napadají moje náboženství i mého otce, takže jsem ho kontaktovala, abych se zeptala, jak chce tu situaci vyřešit. Zjistila jsem, že žádné plány nemá, protože už nemá nikoho, kdo by mu pomohl, Církev Satanova už v podstatě neexistovala,“ popsala.

Zeena jako mluvčí Církve Satanovy působila pět let, v roce 1990 se s ní však definitivně rozešla a svého otce označila za „nevděčného a nedůstojného jedince“. O sedm let později Černý papež podlehl v katolické nemocnici problémům se srdcem. Zeena uvedla, že na svého otce seslala smrtelnou kletbu.

Po smrti zakladatele se ukázalo, že Církev Satanova může v budoucnu fungovat jen těžko. LaVeyova druhá dcera Karla se rozhádala s jeho dlouholetou partnerkou Blanche Bartonovou kvůli dědictví slavného černého domu a vedení církve. Navíc se ukázalo, že LaVey zdaleka nedisponoval tak velkým bohatstvím, jak tvrdil. O mnoho peněz ho připravil rozvod.

Velmi brzy vyšla najevo i pravda o LaVeyově minulosti. Novinář Lawrence Wright odhalil, že si v mnohém zřejmě vymýšlel. Nepodařilo se mu potvrdit, že LaVey působil v cirkusu ani jako forenzní fotograf. Nenašel ani důkazy pro to, že se Černý papež krátce stýkal s Marilyn Monroe, jak tvrdil. Tvůrci filmu Rosemary má děťátko rovněž vyvrátili LaVeyovo tvrzení, že si zahrál ďábla, který Rosemary znásilnil.

Situace v církvi se tak ještě zhoršila. V roce 2001 byl zbourán černý viktoriánský dům a sídlo církve se přesunulo do New Yorku. Církev Satanova i dnes pořádá tajná setkání, kam mají přístup pouze její členové. Pokud se k ní někdo chce přihlásit, musí zaplatit 200 dolarů (asi 4 850 korun).

V Česku na LaVeyovo učení navázal hudebník Jiří Valter, známější jako BigBoss. Československou církev Satanovu založil v roce 1991 a stal se jejím veleknězem. „Základní filosofie satanismu je naprosto úžasná. Neklaněj se cizím bohům, buď sám sobě Bohem. Nedělej nikomu poskoka a blbečka, sám sebe si važ a dokaž, že to, co jsi, je obhajitelné,“ vysvětloval pro Brněnský deník.

V roce 2004 však Valter vedení církve opustil a její zbylí členové založili První Česko-Slovenský Chrám Církve Satanovy. Na světské aktivity Chrámu dohlíží takzvaná Rada třinácti, jeho členové se pravidelně scházejí při oslavách Valpuržiny noci a Halloweenu.

 

Zdroj: https://zpravy.idnes.cz/cirkev-satanova-anton-lavey-sekty-kulty-mesiasi-fuh-/zahranicni.aspx?c=A160804_160817_zahranicni_san