Chtějí odstranit sochu Gándhího, byl prý rasista

14.06.2020 22:32

Při současné vlně boje proti nevhodným sochám nemá jistotu prakticky žádná osobnost. Ve Velké Británii se po vandalských útocích na sochy někdejšího ministerského předsedy Winstona Churchilla objevilo i volání po odstranění sochy indického vůdce Mahatmy Gándhího v Leicesteru.

Na petici za odstranění Gándhího sochy upozornil zpravodajský server BBC. Sešlo se pod ní 5000 podpisů.

Již dříve se objevila podobná akce mezi studenty v Manchesteru, kteří chtěli odstranit tamní sochu. A nebyla jediná. Důvodem je, že indický politický a duchovní vůdce měl projevovat rasistické protičernošské názory.

Že Gándhí měl své slabé stránky, mezi něž patřil i postoj k apartheidu v Jižní Africe, v minulosti uznal i jeho životopisec a vnuk Rjajmohan Gándhí.

Proti petici se postavila Claudia Webbeová, labouristická poslankyně za východní Leicester. „Jeho způsob mírumilovného protestu představoval stejně jako Black Lives Matter hnutí přispívající ke změně poměrů,“ uvedla. „V černé komunitě nikdo nechce, aby se tento symbol změny odstraňoval,“ dodala poslankyně, která je sama černoška.

Paradoxně právě Winston Churchill, jehož sochy se staly terčem vandalismu, je obviňován z podílu na hladomoru za druhé světové války v indickém Bengálsku. Odpůrci mu vyčítají, že jeho postoj a rozhodnutí pramenily z protiindického rasismu.