CIA 1955: Hitler žije v Kolumbii a místní Němci ho milují

31.10.2017 08:33


Podle nedávno zveřejněných dokumentů americké CIA, se tato tajná služba v roce 1955 zabývala otázkou, zda nacistický vůdce Adolf Hitler není stále naživu. Zdroje CIA totiž naznačovaly, že Hitler žil pod jménem Schüttermayer v Kolumbii v komunitě bývalých nacistů. Do rukou agentury se dokonce dostala fotografie, na které měl zachycen právě Adolf Hitler. Vedení zpravodajské služby však případ odložilo.

Cimelody-3 bylo krycí jméno agenta americké CIA, který v září roku 1955 podal styčnému důstojníkovi ve venezuelském Caracasu jednoduchou zprávu. Adolf Hitler je naživu. Zpráva se k agentovi měla dostat od bývalého příslušníka nacistické elitní bojové složky SS Phillipa Citroena. Ten se měl s „Adolfem Hitlerem setkávat alespoň jednou měsíčně v Kolumbii,“ stojí v odtajněných dokumentech CIA.

Phillip Citroen byl podle dalších dokumentů spolumajitelem novin Maracaibo Times a s „individuem, které se velmi podobalo Adolfu Hitlerovi,“ se měl poprvé potkat v kolumbijském městě Tunja, jež bylo „přelidněno bývalými německými nacisty.“

„Němci sídlící v Tunje sledují domnělého Adolfa Hitlera s adorací, oslovují ho ‚der Fuhrer‘ a zdraví ho nacistickým pozdravem,“ stojí v dokumentu z října 1955. Při rozhovoru měl také Citroen zmínit, že se s mužem vyfotografoval.

Podle zprávy CIA byl Cimelody-3 „značně důvěryhodný“ agent. Poté, co jeho kontakty zařídily, aby byla fotografie s Citroenem po boku Adolfa Hitlera během několika hodin doručena na centrálu a zkopírována, doporučil styčný pracovník mise v Caracasu, aby byla zpráva od Cimelody-3 předána vedoucím důstojníkům CIA k přezkoumání.

Domnělý Hitler podle Citroena v lednu 1955 opustil Kolumbii a odcestoval do Argentiny. Prý se neobával vyšetřování, jelikož „již uběhlo deset let od druhé světové války a Spojenci ho již nemohli soudit jako válečného zločince.“

CIA tehdy zvažovala, zda vyšle do kolumbijského města některého ze svých pracovníků, aby celou záležitost vyšetřil. Nakonec však začátkem listopadu přišla zpráva od vedení Divize západní polokoule, že akce si vyžaduje příliš energie, a dává jen malou „pravděpodobnost, že se zjistí něco konkrétního. Proto doporučujeme, aby se celá záležitost nechala být,“ napsal šéf divize.

Dokumenty, které zveřejnila americká CIA na svých stránkách, neobsahují datum odtajnění, ale objevily se ve stejné době, jako byly vypuštěny nové informace o atentátu na prezidenta Johna F. Kennedyho.

 

Oblíbená konspirace

Nacistický vůdce Adolf Hitler spáchal na konci druhé světové války sebevraždu ve svém bunkru. Podle historiků si Hitler vzal kyanidovou kapsli a poté si prostřelil hlavu. Jeho smrt je však častým předmětem konspiračních teorií. Nejčastěji zmiňovaná je myšlenka, že Adolf Hitler společně se svou manželkou Evou Braunovou unikli z okupovaného Německa a odcestovali do Jižní Ameriky i s německým pokladem.

V roce 2013 se objevily podobné dokumenty v archivech FBI a byly datované do roku 1945. Podle nich měl Hitler připlout do Argentiny v ponorce a skrývat se na úpatí And. Zprávy, které se k vedení dostávaly, však nikdy neměly dost podkladů k tomu, aby mohly být brané za relevantní.

Tuto teorii přiživilo v roce 2009 zjištění, že Hitlerova lebka, kterou měli Sověti odvézt do Ruska, ve skutečnosti patřila ženě.

 

Zdroj: https://www.lidovky.cz