Humanitární krize v Jemenu

13.06.2020 15:38

Situace v zemi je kritická, pandemie COVID-19 vedla k dramatickému zhoršení lékařské péče.

Po více než pěti letech války čelí obyvatelé Jemenu nejhorší humanitární krizi na světě. Právě teď potřebuje akutní humanitární pomoc 12 milionů dětí. V důsledku pandemie je zdravotnický systém v Jemenu na pokraji zhroucení.

Děti jsou v pokračující válce nadále zabíjeny a mrzačeny, kvůli chudobě a nedostatku lékařské péče strádají hladem a nemocemi. Válka je vyrvala z bezpečné náruče rodičů a vrhla je do světa, kam děti vůbec nepatří. Akutní podvýživou trpí  2 miliony nejmenších dětí. Kvůli ozbrojenému konfliktu je většina nemocnic i škol uzavřená, což připravilo děti o přístup k lékařské péči a také o možnost chodit do školy. Před pandemií COVID-19 nemohly v Jemenu chodit do školy 2 miliony dětí. Kvůli uzavření všech zbývajících škol se ocitlo mimo školu dalších 5 milionů dětí. 

Jelikož se COVID-19 nyní šíří po celé zemi, ocitá se válkou sužovaný Jenem v zoufalé situaci. V zemi nejsou dostatečné hygienické standardy. Funguje méně než polovina nemocnic a mnoho z těch, které stále ještě zůstávají v provozu, postrádá základní léky a jakékoli ochranné pomůcky. Řada zdravotníků a učitelů v Jemenu už několik let nedostává žádný plat.

 

Jak pomáhá dětem v Jemenu UNICEF?

Pracovníci UNICEF působí po celém Jemenu, zachraňují životy dětí před podvýživou a běžnými nemocemi, snaží se zmírňovat dopady války na jejich životy a umožnit jim pokračovat ve vzdělání.

UNICEF pomáhá léčit akutní dětskou podvýživu poskytováním nezbytných terapeutické výživy a léků. UNICEF i nadále podporuje nemocnice a zdravotnická zařízení. Místní zdravotníci poskytují dětem očkování proti infekčním nemocem. Na pomoc proti pandemii COVID-19 dodal UNICEF do začátku června do Jemenu více než 33 000 respirátorů N95, 33 000 obličejových štítů a 18 000 plášťů pro ochranu zdravotníků v první linii. V rámci osvěty o prevenci šíření nákazy jsme prostřednictvím tradičních i nových médií oslovili 16 milionů obyvatel.

Mezi dětmi šíří UNICEF osvětu o nebezpečí nevybuchlé munice – učí dětí, jak miny rozpoznat a jak se jim vyhnout. Mezitím pracuje s místními partnery také na opravách poškozených škol a nemocnic a pomáhá budovat bezpečné prostory pro vzdělávání dětí.