Iráčtí křesťané se chopili zbraní, střeží své kláštery před islamisty

23.11.2014 22:51

Do boje proti Islámskému státu se zapojila další ozbrojená milice. Ta, která chrání vesnici Bákúfá severně od Iráku, je však výjimečná. Její členové jsou totiž asyrští křesťané, kteří nechtějí spoléhat jen na ochranu vládních vojsk. Pomocnou ruku jim podali kurdští bojovníci.

Převážně křesťanská Bákúfá leží v provincii Ninive, 390 kilometrů severně od Bagdádu. Před útokem islamistů tam žilo přibližně pět set lidí.

Islámský stát Bákúfu a okolních 22 vesnici obsadil v létě, pešmergové ji však nedávno dobyli a sedmdesátce místních mužů pomohli založit milici. Nazvali ji Dvích Núšá, což asyrsky znamená „sebeobětování“. Milicionáři nyní vesnici střeží a doufají v návrat svých rodin.

„Zjistili jsme, že sami jsme bezradní,“ řekl agentuře AP 44 letý elektrikář Caesar Jacob, zástupce velitele milice. Podle něj milicionáři spolupracují s pešmergy, nicméně odpovědnost za svoji vesnici mají oni sami. „Nyní a v budoucnu se při obraně naší země musíme spoléhat sami na sebe ,“ řekl.

Velitel milice Dvích Núša Albert Kisso doplnil, že křesťanské oblasti v provincii Ninive potřebují vlastní ochranu a vznik milice byl proto logickým krokem. Stejně jako jeho kolegové ve zbrani patří k Asyřanům, největší křesťanské skupině v Iráku. Svůj původ odvozují od obyvatel dávné Mezopotámie a asyrských králů a hovoří východosemitským aramejským dialektem.

V Bákúfě stojí dvě stě let starý klášter svatého Gorgize, která podle místních obyvatel nese „rysy elegance mezopotámské civilizace“. „Je naší prioritou chránit naše syny a stejně tak naše kláštery, kostely a památky,“ tvrdí Kisso a dává tak vzpomenout na šíitské či arménské svatostánky, které Islámský stát zdemoloval.

Islámský stát od počátku své ofenzivy zástupce náboženských menšin jako jsou křesťané či jezídové nutí ke konverzi. Desítky tisíc lidí uprchly ze svých domovů. Většina ze 120 tisíc křesťanů, kteří žili v oblasti Ninive, jsou nyní v exilu.

Kurdové jsou hrdí, že Bákúfě pomohli. „Přišli jsme sem, abychom chránili naše křesťanské bratry a jejich domovy,“ řekl Abdul Rahmán Kavríny, místní velitel pešmergů.

Dvích Núšá se spoléhá na dárce ze zahraničních křesťanských charitativních organizací a členů irácké asyrské komunity. Milicionáři bojující červenomodrobílou vlajkou se zlatým sluncem ve středu mají vlastní zbraně a řídí se jednoduchým pravidlem: kdo nemá vlastní zbraň, nemůže se k nim přidat. Kdyby je měli, milice by nyní podle jejich přesvědčení měla kolem 250 členů.

V pátek se podle ČTK nejintenzivnější boje odehrávaly v Ramádí, kde Islámský stát zaútočil na vládní budovu v centru města. Jde nejspíš o pokus dobýt celé město, jehož významnou část již islamisté ovládají, uvedla s odvoláním na prohlášení místních představitelů agentura Reuters. Ramádí se nachází asi 90 kilometrů západně od Bagdádu v provincii Anbár, která je baštou radikálů.

Irácké vládní jednotky dosud měly centrum Ramádí pod kontrolou. Jestliže ho ale dobudou islamisté, bude to znamenat pro centrální vládu velkou porážku, poznamenal Reuters. Iráčtí vojáci přitom poslední dobou dosáhli několika zásadních pokroků v bojích - například na začátku tohoto týdne po pěti měsících pronikli do největší irácké ropné rafinerie v Bajdží, dosud ovládané radikály.

Americké velení v pátek informovalo, že spojenecká koalice od středy podnikla sedm náletů na islamistické cíle v Sýrii a 23 leteckých úderů v Iráku. V Sýrii byly mimo jiné zasaženy budovy obývané bojovníky z IS nedaleko hraničního města Kobani.

V Iráku se pak terčem šesti útoků nedaleko Bajdží staly tři budovy, dva automobily, bunkr a kontrolní stanoviště radikálů. Další útoky byly provedeny nedaleko měst Sindžár, Kirkúk, Mosul či právě Ramádí, uvedlo ve svém prohlášení Velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM).

 

Zdroj: https://zpravy.idnes.cz/krestanska-milice-v-iraku-0yu-/zahranicni.aspx?c=A141120_160323_zahranicni_bse