Jak přeprogramovat mozky mas a elit

16.04.2016 16:03

 

V současném klání o globální dominanci se nehraje o území, nýbrž o vědomí mas a elit a o jeho řízení. Nejde v něm o fyzickou likvidaci protivníka, ale „pouze“ o jeho diskreditaci – žádné bombardování, žádná střelba. Nová atomová bomba je v rukou IT firem. V této nové válce nejde o to protivníka přemoci, nýbrž přelstít. Píše Gábor Stier.

Předpovědi věštící novou velkou válku jsou v poslední době stále populárnější. Čím dál častěji se setkáváme s citacemi zesnulé bulharské jasnovidky Vangy, podle jejíž předpovědi bude svět balancovat na hraně katastrofy, dokud nepadne Sýrie, a následně vypukne světová válka.

Tuto věštbu sdělila světu již v roce 1978, přičemž nedlouho před svou smrtí viděla i „velkou muslimskou válku“, v jejímž důsledku do roku 2043 ovládnou křesťanskou Evropu Arabové. V roce 2009 slavný ruský astrolog Pavel Globa předpověděl začátek třetí světové války na březen 2014. V jejím důsledku budou podle něho přepsány globální hranice a eskalují vojenské konflikty.

Je až zarážející, nakolik se dnešní Evropa podobá té před sto lety, tedy těsně před vypuknutím první světové války. V souvislosti s ukrajinskou krizí se válka opět přiblížila takřka na dosah. Dostavil se pocit nejistoty a odpojení Krymu, které v mnoha ohledech připomíná studenou válku, vyostřilo vztah Ruska a Západu.

Zpohodlnělou Evropu následně šokovala vlna muslimských uprchlíků a migrantů, v Sýrii se nebezpečně propletly frontové linie a po několika desetiletích jeden z členských států NATO sestřelil ruský letoun. Argumenty zastánců temných vizí budoucnosti posiluje i nová studie Stockholmského mezinárodního institutu pro výzkum míru (SIPRI).

Vyplývá z ní, že po čtyřech letech poklesu loni opět celosvětově narostly vojenské výdaje států. Náklady na zbrojení dosáhly 1676 miliard dolarů, přičemž nejvýrazněji ve střední a východní Evropě, Saúdské Arábii a v Asii. Situace se pozvolna blíží tomu, že svět je v horším stavu než za studené války.

A nelze se divit. Tehdy totiž proti sobě stála dvě přehledná uskupení s vypočitatelnými úmysly a kvůli vzájemnému zastrašování se ve skutečnosti nebylo třeba příliš obávat nového globálního konfliktu. Situace byla relativně stabilní i v době následného unipolárního světového uspořádání, v jehož rámci dohlížely na pořádek v roli světového četníka USA.

Přechodné období, v němž žádná ze zemí nezaujímá dominantní postavení, a všichni bojují za lepší pozice, charakterizuje soupeření velmocí. Na rozdíl od studené války ovšem bez přesně stanovených pravidel.

Také toto období se však pozvolna chýlí ke konci. USA dnes již nejsou schopné samostatně diktovat tempo, a stejně, jako je tomu již delší dobu na regionální úrovni, musí i v globálním měřítku odolávat ambiciózním, rychle se rozvíjejícím mocnostem. Mocenské vztahy se mění, dřívější rovnováha je narušena a nová se dosud nevytvořila.

Toto přechodné období, v němž žádná ze zemí nezaujímá dominantní postavení, a všichni bojují za lepší pozice, charakterizuje soupeření velmocí. Na rozdíl od studené války ovšem bez přesně stanovených pravidel. To samo o sobě předpokládá nejistotu, kterou ještě zvyšují metody, jež se dostaly do popředí v důsledku asymetrických vztahů, například hybridní válka.

Tuto nejistotu pak posilují média, která jsou chtě nechtě rovněž součástí velmocenského zaujímání pozic, přesněji řečeno, ve většině případů jeho prostředkem. V této hektické situaci se pak zvyšuje šance na propuknutí větších či menších válek, což však neznamená, že bychom stáli na prahu nové světové války.

Svět čekají naprosto jiné druhy bojů – mimo jiné v informačním prostoru a ekonomické sféře. V této válce nepřicházejí ke slovu skutečné zbraně, ale média, obzvlášť nového typu. Proto je kontrola kyberprostoru přinejmenším stejně důležitá jako jaderný monopol.

Pokud jsem se navzdory tomu zmínil o předpovědích Nostradamových následovníků, pro klid duše připomenu i egyptskou věštkyni Džoj Ajadovou. Ta je přesvědčena, že žádná třetí světová válka nebude. Sleduje totiž na své hvězdářské mapě Země každý pohyb a nic nenasvědčuje tomu, že by měla vypuknout válka spojená s masovým násilím.

Rovněž většina politologů a expertů na bezpečnostní politiku se domnívá, že svět čekají naprosto jiné druhy bojů – a skutečné, i když ne krvavé, navzdory tomu až na dřeň jdoucí boje se odehrávají mimo jiné v informačním prostoru a ekonomické sféře. V této válce nepřicházejí ke slovu skutečné zbraně, ale média, obzvlášť nového typu. Proto je kontrola kyberprostoru přinejmenším stejně důležitá jako jaderný monopol.

Nejdůležitější boj je v současnosti veden za ovládnutí lidských mozků, slov a vymezení jejich významu. A státy jsou v této nové válce pouhými loutkami, neboť jejími hlavními generály jsou takzvaní lídři globálního trhu. Cíle strategických operací ve vojenském a informačním prostoru jsou určovány zájmy této elity a logikou globálního trhu.

Státy jsou v této nové válce pouhými loutkami, neboť jejími hlavními generály jsou takzvaní lídři globálního trhu. Cíle strategických operací ve vojenském a informačním prostoru jsou určovány zájmy této elity a logikou globálního trhu.

Lídři za druhé světové války, jako byl americký prezident Franklin D. Roosevelt, britský premiér Winston Churchill či sovětský diktátor Josif Vissarionovič Stalin, byli nejspíše poslední, kdo v boji o dominanci sledovali nejen zájmy národa a vládnoucích elit, ale mohli přitom uplatnit i vlastní představy.

V dnešní době se už odehrává klání o globální dominanci ve sféře přesahující osobnosti, státy a národy, a jak jsem se zmínil, nehraje se v něm o území, nýbrž o vědomí mas a elit a o jeho řízení. Toto přeprogramování se již nějakou dobu děje a jeho výsledkem není fyzická likvidace protivníka, nýbrž „pouze“ jeho diskreditace. Žádné bombardování, žádná střelba. Nová atomová bomba je v rukou IT firem. V této nové válce nejde o to protivníka přemoci, nýbrž přelstít. Když se to tak vezme, pak třetí světová válka se už v podstatě odehrává.

 

Zdroj: https://ceskapozice.lidovky.cz