Jídlo a voda

11.01.2015 10:04

 

Jídlo a voda jsou nutností pro přežití v krizové situaci. Je známo, že bez jídla vydrží průměrný člověk až 3 týdny, ale bez vody jen 3 dny. V této kapitole se budu věnovat základům a pokusím se Vám tuto problematiku trochu objasnit a něco Vám o ní říct. Voda ve Vašem těle je velice důležitá i proto, že slouží k udržování konstantní teploty těla, zajišťuje funkci ledvin a slouží při vylučování odpadů. Snažte se za každou cenu vodu neztrácet a dávejte si pozor například na průjem či zvracení – to vede ještě k větší ztrátě tekutin. Jídlo vám dodává energii potřebnou pro vykonávání práce a spoustu dalších minerálů a živin. Je důležité si obstarávat rozmanitou stravu, abyste do těla dostali dostatečné množství všech potřebných látek.

Tělo je tvořené ze 75% vodou a při ztrátě 2% se začnete dožadovat vody. Ztráta tělesných tekutin vede k smrti po krátké době, a proto by to měla být většinou Vaše priorita. Průměrný člověk při pokojové teplotě spotřebuje 2-3l za den a proto je to optimální dávka na doplnění. Je jasné, že pokud je člověk vystaven vyšším teplotám, více se potí a je potřeba doplňovat více tekutin. Podobná situace nastává i v zimě. Tělo se musí více zahřívat a k tomu spotřebovává vodu.Dále ztrácíte vodu i dýcháním. Proto se snažte spíše dýchat nosem než pusou.

Základními pravidly pro uchování tekutin je:

  • nekouřit a nepít alkohol - kouření je zlozvyk, který Vás může zabít nejen na dehydrataci a o alkoholu to platí taktéž, akorát s tím rozdílem že dehydruje Vaše tělo asi nejvíc
  • dýchejte nosem – mluvení a dýchání pusou dehydruje
  • nenamáhejte se – při práci nebo chůzi se tělo zahřívá
  • snažte se vyhýbat slunci – ve stínu je chladněji
  • nejezte – k trávení je potřeba voda


Další důležitou věcí je poznat dehydrataci:

  • tmavá moč se silným zápachem
  • únava
  • citová nestabilita
  • zpoždění plnění kapilár krví nehtového lůžka (při stisku nehtu)


V mírných podnebních podmínkách (jako jsou u nás) není zas takový problém najít vodu. V severských zemích či v horách je spoustu sněhu a ledu. V tropech téměř každý den prší. Na moři a na poušti je to s vodou ale složitý. Místní domorodci si vždy vědí rady, ale na jejich triky raději zapomeňte. Musíte se spolehnout na prověřené zdroje, jako je například kondenzace. Na moři v žádném případě nesmíte pít mořskou vodu. Obsahuje velké množství soli a to by vedlo k další dehydrataci.

Pitnou vodou je i moč. Možná se Vám to zdá nechutné, ale pokud je krajní nouze, může Vám to zachránit život. Vždyť je to z Vaší vlastní zásobárny, tak není čeho se štítit. Moč je v prvních chvílích bez vad a bakterií. Obsahuje pouze složky, které Vaše tělo nevyužilo. To znamená soli, minerální látky a další. Pokud jí ale vystavíte slunci, nebo teplu, je to ideální útočiště bakterií. Takže pokud máte k pití jen moč, raději si jí dlouho nikde neuchovávejte a pijte. Krom toho slouží i jako desinfekce, takže pokud se třeba říznete, je dobré jí použít.

 

Jídlo a hodnoty v něm obsažené jsou pro člověka velice důležité. Je pravda, že člověk dokáže být bez jídla i tři týdny, ale pokud někdo z Vás zkoušel někdy nějakou dietu, ví dobře, že už po pár dnech se na člověka dostanou účinky kterémohou omezit Váš pohyb a myšlení. Lidské tělo potřebuje přijímat látky obsažené v jídle, aby mohlo například tvořit teplo, bránit se nemocem, nebo i regenerovat po namáhavé činnosti.

Vždy se snažte mít rozmanitou stravu a to jak rostlinou, tak živočišnou. Jde o to, že například rostlinná strava (až na vyjímky) obsahuje málo bílkovin a živočišná naopak sacharidů. Každá rostlina či zvíře mají něco a proto je velice důležité, abyste se nezaměřovali na jeden druh. Například u králičího či zaječího masa je známo, že při konzumaci pouze této stravy došlo paradoxně k vyhladovění, a to právě z důvodu nerozmanitosti stravy a nedodání tělu všech živin.

Průměrná osoba v úplně klidném stavu spotřebuje cca 70 kalorií za hodinu a to jen pro udržení základních životních funkcí. Při normálních lehkých aktivitách spotřebuje cca 2500 kalorií a při zátěži klidně o 1000 více. Jednoduché měřítko pro udržení své váhy tak abyste nestrádali je :

VAŠE VÁHA x 26,3 = PŘIBLIŽNÝ POČET KALORIÍ

Jedná se o vzorec počtu kalorií, které byste měli dostat do těla, abyste nestrádali při běžné mírné zátěži.

Živiny, které tělo potřebuje jsou: bílkoviny, sacharidy, tuky, minerály, vitamíny a stopové prvky.Bílkoviny jsou jedinou složkou, která obsahuje dusík, potřebný pro růst svalové hmoty a tělesnou regeneraci. Obsahují celou řadu aminokyselin, které tělo potřebuje. Všechny jsou obsaženy v živočišných bílkovinách, v rostlinných nikoliv. Sacharidy se skládají z uhlíku, vodíku a kyslíku. Jsou snadno rozložitelné a měly by tvořit hlavní složku stravy, protože se jedná o složku doplňující nejvíce energie – kalorií. Dělí se na cukry a škrob. Cukry můžete najít například v březové míze a jedlých plodech rostlin. Škroby se nacházejí v kořenech, hlízách a obilí. Tuky obsahují stejné prvky jako sacharidy. Jedná se o největší zdroj energie a jsou obsaženy například v ořechách, živočišné stravě, mléce. Minerálů, které tělo potřebuje je celá řada. Nějaké potřebuje víc a nějaké míň. Všechny jsou ale nezbytné pro fungování organismu. Je to například vápník, sodík, draslík, hořčík, železo, fosfor a sůl. Tělo získá z normální stravy zhruba 10mg soli. Vylučuje jí například při pocení a močení. Nedostatek soli se projevuje svalovými křeči, malátnost, únava. Na její doplnění stačí špetka rozpuštěná ve vodě. Sůl obsahuje ve větším množství i krev zvířat, stejně jako další minerály a proto se snažte s ní neplýtvat a pokud je to možné, překonejte odpor a pijte ji. Vitamíny jsou nezbytné pro zdraví a ochraně proti nemocem. Staří námořníci trpěli nemocí zvanou kurděje, která je způsobena právě nedostatkem vitamínů. Céčko pomáhá při chřipce a podobným onemocněním a je zároveň dobrý jako “vakcína“. Stopové prvky jsou v zásadě chemikálie, které jsou v těle obsaženy ve velmi malém množství.

Pokud trpíte dehydratací, snažte se moc nejíst. K trávení je potřeba hodně vody. Při přijímání potravy bez vody by se tělo ještě více dehydrovalo a to by mohlo mít fatální následky.

Jako další zdroj potravy, který naleznete téměř všude na světě slouží i houby. Mají nízkou kalorickou hodnotu, ale obsahují vitamíny a minerály. Mnohdy je s hledáním potravy problém a tehdy Vám houby dobře poslouží. Jedí se i pro pocit plnosti, což Vám zvedne sebevědomí. Já osobně houby nemusím, ale kolikrát jsem byl nucen si je v lese udělat, aby se můj žaludek trochu zmátořil a nenadával. Pocit plnosti Vám zvedne náladu a dodá i další odhodlání.

 

zdroj: https://www.survivalschool.cz