Lapčhi - poutní místo

03.08.2014 09:03

Lapčhi je druhé z nejposvátnějších poutních míst v Tibetu. Nachází se na hranicích Tibetu s Nepálem, poblíž hlavní spojovací silnice mezi Kathmandu a Lhasou. Je to hluboké údolí pod vrcholy hřebenu Lapčhi Kang s vrcholem 7282 m. Ústřední posvátné místo je údajně tvořeno třemi trojúhelníky, a to trojúhelníkem nebe mezi vrcholy, trojúhelníkem země a třemi řekami jež také tvoří trojúhelník.

Toto posvátné místo je stejně jako dvě ostatní zasvěceno tantrickému božstvu Demčhog neboli Čakrasamvara jenž je hněvivou manifestací Buddhy. Je zvláště spojeno s aspektem řeči, neboli jeho úrovní energie. Původně mělo místo být osídleno párem hněvivých gandharvů, Suravarinem a jeho družkou Viramati. Boddhisattva Vadžrapani si je podrobil a společně se svojí družkou si přisvojil jejich příbytek, jenž pak přeměnil v nebeský palác. Šivův lingam zde proměnil v mandalu šedesáti dvou božstev mandaly Čakrasamvari. Je to jedno ze dvaceti čtyřech posvátných míst zmiňovaných ve starých tantrických textech. Konkrétně s místem Godavari. Každé z těchto posvátných míst má svůj protějšek v těle vadžry každé cítící bytosti.

Otisk Milarepovy nohyPro poutníky je otevřel slavný jogín Milarepa, tím že ovládl místní duchy a ochranná božstva. Strávil zde značnou část svého života. Připomínají ho zde početné poustevny, jeskyně, malé kláštery a také jeho vlastní otisky ve skalách. Nacházejí se zde čtyři hlavní posvátné jeskyně a to Dudul Phug– Jeskyně podrobení Máry, Ze Phug – Hřebená jeskyně, Bepa kunsal – Odhalení všech tajemství, Lungtan tsalchen Phug – Předpovězená jeskyně velkého lesa.

Klášter Čhora Gephel LingV ústředním místě posvátného údolí na trojúhelníku země se ve výšce 3900 m nalézá malý klášter Čhora Gephel Ling, jenž přežil kulturní revoluci. Nechal ho postavit pro místní mnišskou komunitu známí tibetský jogín Šhabkar Tsogdrub Rangdrol, který strávil většinu svého života putováním a meditací na posvátných místech. Byly zde shromážděny posvátné relikvie z celého údolí, včetně hliněné sošky vytvořené Rečhungpou s příměsí Milarepovi krve a slin.

Do dnešních dnů jsou četné jeskyně v údolí obývány poustevníky, joginy, a to převážně z tradice Drigung Kagyu jež má patronát nad tímto místem. Poustevníci zde tráví někdy i řadu let v tichém odloučení. Svědectví o tom vydává pozoruhodný dokument „Yogis of Tibet“.

Milarepova jeskyně u NyalamOblast je přístupná třemi cestami. První vede přímo z Nepálu. Autem se dá dojet asi 100 km z Kathmandu do osady Singhati, což je poblíž hlavní trasy k oblasti Everestu. Odsud pěšky, třídenním pochodem podél řeky Gang čhu. Druhá cesta vede z osady Nyalam na tibetsko-nepalských hranicích dvoudenním pochodem přes vysokohorská sedla. V osadě Nyalam je také možno navštívit jeskyni spojenou s působením Milarepy a jeho žáků. Poslední cesta vede z města Dingri v Tibetu, přes Kyabrag a pak údolím Rongshar, kde je místo Milarepova úmrtí. Oblast Dingri je hojně navštěvována turisty neboť nedaleko je nejvýše položený klášter Rongbuk na úpatí Everestu.

 

Jiří Bím - 2008