MACHÁČEK: Návštěva čínského prezidenta: co je a co není normální

29.03.2016 23:24


V souvislosti s návštěvou čínského prezidenta v ČR jsme svědky některých jevů, z nichž mnohé lze považovat za vcelku běžné, normální (jakkoli se nám nemusí líbit) i jinde ve světě a v Evropské unii. Jiné věci a projevy zase vůbec normální nejsou a připomínají husákovskou normalizaci a vzorce chování běžné pro orientální despocie.

 

Co je normální

1. Normální třeba je, že čínský prezident sází s českým prezidentem v Lánech strom, jakkoli zelené konvičky s vlaječkami obou zemí byly nevkusné, to je ale jenom takový estetický dojem. Návštěvu na prezidentském zámku v Lánech lze vůbec považovat za normální. Když byl čínský prezident nedávno v Británii, nocoval dokonce v Buckinghamském paláci, což je privilegium, které královna a vláda Jejího Veličenstva poskytují málokomu.

2. Taktéž je normální, a podle protokolu státní návštěvy dokonce správné, že na státních a veřejných budovách, jež čínský prezident navštíví, visí česká i čínská vlajka.

3. Normální je i jistá míra mediální pozornosti, zvláště když se jedná o historicky první návštěvu čínského prezidenta v postkomunistické střední Evropě.

FB Monitor Jana Macháčka 

4. Normální je otvírat další přímá letecká spojení. Čínské turisty chceme a potřebujeme. Chceme, aby tu utráceli. Normální ale je vymyslet pro ně něco, aby se tu také měli důvod zdržet, což se nám Čechům zatím moc nedaří.

5. To, že občas v EU někdo podlehne iluzi, že se stane čínskou bránou do Evropy, je normální. Výsledek je ale nakonec proti očekáváním většinou chabý. Stalo se to v roce 2012 Irsku, když Irům bylo z hlediska finanční krize nejhůř. Stalo se to v roce 2007 i Švédsku apod.

 

Co normální není

1. Normální není, když kromě státních budov zdobí celou cestu čínského prezidenta do města jakási vlajková alej. Připomíná to příjezd Brežněva nebo Severní Koreu.

2. Normální není, aby někdo navážel na ulici, kterou čínský prezident pojede, nějaké Číňany autobusy, aby se tam roztahovali a aby slovně a fyzicky napadali české občany.

V televizi bylo jasně vidět, že tito najatí čínští milicionáři napadali nejen lidi s tibetskou vlajkou (i to je nepřijatelné), ale i lidi, kteří se doma v Praze provinili tím, že si dovolili roztáhnout vlajku českou. Hodnotově zcela pomatená česká policie přitom evidentně bránila Číňany, kteří vykřikovali, že je chodník jejich, protože si ho zamluvili a zabrali.

Kdybychom byli normální země, už kvůli tomu je „plný Václavák“. Dovede si někdo představit, že by třeba v Americe policie v podobné souvislosti tolerovala napadání občanů, kteří mávají americkou vlajkou, nějakými navezenými čínskými fízly? Představit si něco takového nelze ani v Polsku či Maďarsku. Číňané by za něco takového dostali do úst, možná by je i někdo zabil.

3. Normální také není, aby celý mediální cirkus kolem celé návštěvy dosáhl podobně absurdních rozměrů. Mediální pozornost by měla být úměrná tomu, jak velké a důležité jsou čínské investice v České republice. Ty zatím dosahují asi půl procenta našeho HDP a jsou to investice do existujících podniků, jež nevytváří žádná nová pracovní místa.

Už jsme v Monitoru vícekrát psali o tom, že korejské a japonské (když už mluvíme o Asii) investice jsou pro nás řádově důležitější a významnější, mediální bublina je ale paradoxně o to menší.

4. Číňané sice s radostí poníží někoho, kdo je k tomu ochoten (Irsko, Švédsko), normální ale není, aby hlava státu nějaké členské země EU a NATO v souvislosti s čínskou návštěvou vykládala, jak jsme dnes nezávislí na EU a Americe.

5. Přímá letecká spojení jsou sice hezká, ale takové Finsko jich má s Čínou už pětkrát víc, aniž by se prostituovalo.

Hlavním důsledkem toho celého pozdvižení je, že Česká republika bude v očích svých partnerů v EU a NATO vypadat divně, nečitelně, nesrozumitelně, iracionálně, prodejně a zkorumpovaně. Vypadá to, že si někdo privatizuje zahraniční politiku.

Jaký je a bude celkový prospěch pro celou zemi krom toho, že to je celé prospěšné pro ty, kdo Číňanům sami něco prodají nebo sami získají v Číně na něco licenci (PPF a Home Credit)?

 

Zdroj: https://www.lidovky.cz/navsteva-cinskeho-prezidenta-co-je-a-co-neni-normalni-p00-/monitor-jana-machacka.aspx?c=A160329_133323_monitor-jana-machacka_sij