Masáž guasha (kvaša, guaša)

24.05.2014 12:01

 

Starověká čínská masáž guasha je v reflexní terapii prakticky neznámá. Překlad tohoto pojmu: „gua“ – „pohyb v jednom směru, škrábat“, „sha“ – „špatný“ – znamená doslova "seškrábat všechno špatné". V této léčebné metodě se používá malá destička, pomocí které se ošetřují určité oblasti těla, obličeje a hlavy, včetně různých bodů a reflexních zón. Rozlišují se tři typy masáží guasha: preventivní, kosmetická a lékařsko-diagnostická, která je popsána v tomto článku.

Masáž guasha skvěle kombinuje jednoduchost provedení s výbornou účinností. Je při ní vyloučena těžká etapa přesné lokalizace místa, kterou je nutné provést například při akupunktuře nebo moxování. Také nemusíme pracně aplikovat jehlu nebo jinak působit na každý individuální bod, protože ovlivňujeme poměrně velké léčebné zóny. Navíc, máte-li zkušeného učitele, naučíte se správně používat destičku během několika lekcí.

 

Aplikace masáže guasha

Masáž guasha zahrnuje tři hlavní způsoby expozice: xie-gua - rychlý pohyb se silným tlakem (metoda rozptýlení), bu-gua - pomalý pohyb s lehkým tlakem a pyn-bu-xie - pomalý pohyb se silným tlakem. Používají se destičky různé konfigurace vyrobené z nefritu nebo z rohů čínských zvířat. Masáž se provádí za použití speciálního oleje.

Aplikaci hlavní části guaša trvá 20 až 25 minut. Vliv masáže nastává okamžitě: terapeutická oblast nejprve silně zčervená a může se objevit pálení. Na pokožce se mohou v oblastech projekce patologického procesu vyskytnout hemoragické skvrny "sha". Takovým způsobem se na pokožce ukazuje "odpad". Jsou to místa s vysokým obsahem kyseliny mléčné. Skvrny mohou být téměř černé – jedná se o tzv. "neživou" krev. Vzhled těchto skvrn může pacienta vystrašit, ale postup sám o sobě není obvykle bolestivý. Jen občas, když je patologický proces dlouhodobý a zanedbaný, jsou hemoragie velké a pacient může cítit bolest, která však zmizí bezprostředně po ukončení procedury.

 

Pozitivní přínosy masáže guaša

Masáž zlepšuje metabolické procesy v kůži a odstraňuje toxiny. Proto se pokožka po ukončení procedury očišťuje a otírá. Masáž guaša bývá často doplněna baňkováním a moxováním pelyňkovým doutníkem. Během dne by měl pacient pít teplou vodu, aby se toxiny mohly lépe vyplavit z těla ven.

Po masáži se může vyskytnout pocit velké únavy jako třeba po cvičení: účinek masáže guasha je srovnatelný s běháním na vzdálenost 20 km.

Na místě skvrn se následně vyskytují modřiny, které ovšem rychle mizí - během 2-3 dnů. Optimální frekvence ošetření je 1-2krát týdně po zmizení modřin z předchozí masáže. Léčebná kúra zahrnuje 10 až 20 sezení. Takové kúry je vhodné provádět jednou ročně.

Účinek masáže guasha často nastává již během průběhu masáže samotné. Z tohoto důvodu je možné ji použít v akutní fázi onemocnění k odstranění ostrých symptomů. Proces léčby může projít nejprve zhoršením, pacient musí dopředu vědět to, že druhý den mohou jeho potíže zesílit a může se objevit i nepříjemný tělesný pach. V čínské medicíně ovšem existuje pravidlo, které říká: "Nenastane-li zhoršení – nenastane léčba, jen úleva". Celá kúra gua-sha vede k trvalému zlepšení stavu organismu a má preventivní účinek díky spuštění hlubokých léčivých mechanismů.

V tomto článku nebudeme rozebírat všechny aspekty teorie onemocnění ani principy tradiční čínské medicíny, musíme ale poznamenat, že lékař může pomocí masáže guasha ovlivnit celé tělo.

Její pomocí pomáháte normalizovat vzájemné vnitřní působení mezi orgány, což vede k vymizení určitého chorobného procesu, k celkovému  ozdravení a omlazování organismu. Z hlediska TČM tak "horko a chlad, vítr a vlhko," které vstoupily do těla, "odcházejí ven". Gua-sha posiluje procesy metabolismu a vylučování. Průběžné používání této metody zpomaluje stárnutí.

 

Kontraindikace k masáži guasha (kvaša, guaša)

Je třeba vzít v úvahu kontraindikace k masáži guasha: kožní alergie, infekční kožní nemoci, snížení počtu krevních destiček, porušený povrch kůže, zlomené či srůstající kosti, snížená funkce ledvin, otoky při jaterní cirhóze, rozsáhlé otoky těla, vysoký krevní tlak, těhotenství.