Materiály ve Hvězdné bráně

10.05.2017 21:33

 

Naquahdah (čti nakadah) je supertěžký supravodivý kov schopný uvolňovat několikasetnásobně vyšší množství energie než jakýkoliv pozemský materiál. Je to prvek transuranový, má tedy větší jádro než uran. Přesto je za normálních podmínek stabilní a nevydává radiaci. Je extrémně hustý, jedinou cihlu čistého naquahdahu musí nést dva Jaffové. Je také velmi vzácný, v naší Sluneční soustavě se nevyskytuje vůbec. Doly na naquahdah jsou například na planetách P8X-412 a P5S-117. Naquahdah v tekuté formě má neonově zelenou barvu.

Je základem veškeré technologie Goa'uldů. Ti ho využívají jako stavební materiál nebo zdroj energie (často v tekuté formě) pro tyčové zbraně, zat'nik'ately, naqadahové bomby, goa'uldské vesmírné lodě. Pro ovládání goa'uldské ozbrojené ruky a léčebného zařízení, které se ovládají myslí, je zapotřebí mít stopové množství naquahdahu v krvi. Jsou z něj postaveny i samotné hvězdné brány a získává z něj energii naquahdahový generátor (naqahdahový generátor je hlavním napájecím prvkem pozemských lodí třídy X-304).

Atomová bomba obohacená o tento prvek má několiksetkrát větší ničivou sílu. Pokud je poslána na planetu, kde se naquahdah přirozeně vyskytuje, může dojít k řetězové reakci a celá planeta se roztaví.

 

Naquadria (čti nakadrie) je extrémně nestabilní uměle vytvořený derivát naquahdahu a má několiksetkrát vyšší energetický potenciál než samotný naqahdah.

Před několika tisíci lety Goa'uld Tanos na planetě Langara (planetě Jonase Quinna) experimentoval s tamními ložisky naquahdahu, za účelem exponenciálního umocnění jeho energetického potenciálu. Vyrobil malé množství naquadrie v laboratoři, ale jeho experiment se nezdařil a došlo k řetězové reakci, konverzi naquahdahu na naquadrii, doprovázené velkým výbuchem. K této reakci došlo i přirozeně na jiných planetách (zatím však dějově nepotvrzeno), těch je však velmi málo. (př: Ikarus) Naquadria je velmi radioaktivní a u lidí způsobuje schizofrenii.

Získávat energii z naquadrie je příliš nebezpečné, proto se musí kompenzovat energetické výkyvy, ale to je velmi složité kvůli její nestabilitě.

Naquadria lze použít pro hyperprostorvý generátor (velmi nestabilní a nebezpečné), naquadriovou bombu (Mk - IX), atomovou bombu obohacenou naquadrií, která má mnohem větší ničivou sílu než bomba samotná.

 

Trinium je nejpevnější známý kov, ovšem v surovém stavu je křehký, ale po vyčištění je až stokrát tvrdší a zároveň lehčí než ocel.

Trinium je hojně využíváno vyspělými civilizacemi ke stavbě vesmírných lodí i jiných technologií. Asgardi jej navíc dokáží upravovat zkombinováním trinia, uhlíku a naquahdahu pro vytvoření extrémně pevné a pružné slitiny, kterou použili na první loď třídy O'Neill.

Trinium se používá pro stavbu pozemských vesmírných lodí (tříd X-303 a X-304). Ze slitiny trinia a titanu se také skládá ochranný kryt pozemské hvězdné brány, nazývaný Iris. Na triniu se také zakládají tollánské technologie.

 

Neutronium je velmi vzácným prvkem. Je základem většiny asgardských technologií, zároveň je však nutný pro výrobu lidské formy replikátora.

 

Maclarium původním názvem HU-2340 je uměle vytvořený supertěžký prvek s atomovou váhou nad 200 pojmenovaný po svém smyšleném tvůrci, fyziku dr. MacLarenovi. V epizodě Rudé nebe se SG-1 pokusila zavést Maclarium do slunce planety K'Tau, aby neutralizovalo cizí atomy plutonia a tím zastavilo reakci, která by nakonec učinila planetu K'Tau neobyvatelnou.