Na Zemi dorazil záhadný signál. Pochází od hvězdy Ross 128

02.08.2019 15:00

 

Vědci z vesmírné observatoře Arecibo v Portoriku zaznamenali záhadné signály přicházející od hvězdy Ross 128. Jedná se o jen velmi málo prozkoumaného červeného trpaslíka vzdáleného od Země 11 světelných let. Signál se objevil v téměř pravidelných pulzech.

Radioteleskop u města Arecibo, který je největším svého druhu na světě, zachytil neobvyklá data 12. května. Hvězdu Ross 128 přitom neobíhají žádné lidem známé planety. „Dva týdny od pozorování jsme si uvědomili, že v desetiminutovém dynamickém spektru objektu jsou některé velmi zvláštní signály,” napsal na své webové stránce minulý týden profesor Abel Méndez. Dodal, že signál měl takřka periodický charakter.

O případ se už zajímají odborníci z organizace Search for Extraterrestrial Intelligence (SETI). Ta analyzuje rádiový signál z vesmíru a pátrá v něm po stopách mimozemské civilizace.

Technicky zaměřený server Popular Mechanics píše, že sledované signály měly vyšší frekvenci, než je u radiových vln hvězd obvyklé. Struktura signálu také vylučuje možnost, že by přicházel od objektů bližších k Zemi.

„Nikdy jsme se nesetkali s tím, že by satelity vydávaly takovýto druh signálu,” konstatoval Méndez na svém blogu. Před desetiminutovým příjmem ani po něm ale vědci z oblasti hvězdy Ross 128 v souhvězdí Panny nic podobného nezaznamenali.

 

Mimozemšťané to nejspíš nebudou

Podle Méndeze existují tři pravděpodobná vysvětlení. „Mohlo by jít o záření hvězdy Ross 128 podobné slunečním erupcím, záření z jiného objektu v zorném poli Ross 128, nebo o pouhý výkyv způsobený satelitem na vysoké oběžné dráze,” napsal astrobiolog.

Každá z těchto hypotéz má podle něj svá úskalí. „A kdyby to někoho zajímalo, všudypřítomná hypotéza s mimozemšťany je až na posledním místě za mnoha lepšími vysvětleními,” napsal Méndez ve svém příspěvku.

Jeho tým kvůli objasnění situace pozoroval hvězdu Ross 128 i v neděli a výsledky svého úsilí chce prezentovat v průběhu tohoto týdne. „Úspěch bude, pokud signál zachytíme znovu ve směru hvězdy, ale nikoli v jejím okolí. Pokud jej už nezachytíme, bude to ještě větší záhada,” citoval Méndeze server Business Insider.