Nastal čas skoncovat s lhostejností a „falešnou neutralitou“

01.01.2016 19:37

 

Papež František ve svém novoročním poselství v bazilice svatého Petra zdůraznil, že nastal čas skoncovat s lhostejností a „falešnou neutralitou“ vůči nespravedlnosti, pronásledování, válkám a bídě, které postihují mnoho lidí na světě. Mši provázela rozsáhlá bezpečnostní opatření.

Lidé se diví, jak je možné, že arogance mocných nadále ponižuje slabé a vytlačuje je na okraj světa, uvedl papež během mše za mír v bazilice svatého Petra.

„Ptáme se, jak dlouho bude lidské zlo zasívat násilí a nenávist do našeho světa, kterou sklízí nevinné oběti? Vidíme davy mužů, žen a dětí, které prchají před válkou, hladem a pronásledováním a jsou připraveny riskovat své životy prostě proto, aby dosáhly respektu vůči svým základním právům,“ poznamenal papež podle agentury Reuters.

František vyzval věřící, aby překonali lhostejnost i falešnou neutralitu, která jim brání sdílet osud trpících, aby zastavili „gejzír bídy“ a aby vytvořili spravedlivější svět, ve kterém by si lidé byli více bratry a každý by se mohl těšit z míru a harmonie.

Mše se odehrávala za přísných bezpečnostních opatření, poznamenala agentura Reuters. Policisté prohledávali tašky lidem daleko před svatopetrským náměstím a asi deset tisíc osob muselo podstoupit podobnou bezpečnostní kontrolu jako při odbavování na letišti.

Papež již ve čtvrtek nabádal média, aby dávala větší prostor pozitivním a inspirujícím příběhům, které by vyvažovaly dosavadní převahu zla, násilí a nenávisti ve světě. Devětasedmdesátiletý argentinský prelát, který stanul v čele katolické církve v roce 2013, rovněž odsoudil „neuhasitelnou touhu po moci a bezdůvodné násilí“, které poznamenaly rok 2015.

Zdroj: https://zpravy.idnes.cz