Není migrant jako migrant

26.07.2015 10:27


Ti, kteří přijeli zneužívat evropský systém, posílá Unie zpět. Jsou tak případy, kdy lidé usedají na vratké lodě znovu pod jinými jmény a bez dokladů. „Jeden rekordman to zkusil 35krát,“ tvrdí europoslanec Tomáš Zdechovský. „Někteří jsou po příjezdu překvapení. Čekali, že dostanou auto a dům,“ popisuje.

 

Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) jako jeden z mála českých politiků navštívil řadu uprchlických táborů po celé Evropě. Po příjezdu do italského města Pozzallo, u něhož je uprchlické centrum čelící první vlně migrantů, byl však rozčarovaný. „Myslím, že každý migrant pomoc nepotřebuje,“ řekl v rozsáhlém rozhovoru pro server Lidovky.cz

 

Lidovky.cz: Jako europoslanec jste se teď podíval do uprchlického tábora ve městě Pozzallo ležícím na Sicílii. Jedná se o místo, které stojí v první linii migrační krize. Jak na vás působilo?
Je tam vidět chudoba. Je to totiž jedna velikánská hala s postelemi, kde dostanou základní věci, kartáček a pastu. Ti lidé nic nemají. V těch severnějších táborech už vlastní i kola, mobily a další majetek.

Lidovky.cz: Jak věci získali, když kolikrát nemají doklady a sotva seženou práci...
Dostanou po příjezdu nějaké
peníze. Ta částka se liší podle typu procedury, třeba jestli je ten člověk válečný uprchlík či má jinou klasifikaci. Za ty peníze si pak mohou koupit nějaké věci, nebo je dostanou od různých charitativních organizacích. Také jsme se přesvědčili, že v těch táborech jsou i zárodky nějaké ekonomiky. 

Lidovky.cz: Myslíte podobně jako ve velkých uprchlických táborech na Blízkém východě?
Částečně ano. Samotné uprchlické tábory jsou taková
zděná města, kde funguje výměnný obchod. Hodně pomoci migrantům také neorganizuje stát, ale církve a další charitativní organizace. Léčí tam Lékaři bez hranic a tohle jsme, včetně italských europoslanců, nevěděli. Jsou to „města“, kde lidé čekají, jestli třeba dostanou status uprchlíka.

Lidovky.cz: A když ne?

Tak jedou zpátky. Byl jsem docela překvapený, jak to jde rychle. Nefunguje to tak, že každý získá politický azyl. Lidé například z Tuniska, Libye nebo Alžírska jsou poměrně rychle deportováni. Ti totiž nejsou uprchlíky, ale zneužívají mezinárodní ochrany, aby se dostali do ekonomicky bohatých zemí.

Lidovky.cz: Je snadné rozpoznat takového ekonomického migranta vedle válečného uprchlíka?
Jedna z italských specialistek, se kterou jsem se setkal, tvrdí, že je to poměrně lehké. Ta procedura udělování statusu uprchlíka má několik fází a většinou se
během jedné z nich ekonomičtí migranti prozradí. Jak se zjistí, že ten člověk třeba nemluví pravdu, tak je deportován.

Lidovky.cz: Jak takové ekonomické migranty posílá italská vláda zpátky?
Většinou je to nějakým vojenským letadlem. V té první linii po prvním roztřídění migrantů je to asi třetina lidí. Pocházejí ze států, kde není válka a těm lidem nehrozí žádné politické perzekuce a mají celkem stabilní režimy.

Lidovky.cz: Takže informace kolující na sociálních sítích, že každý ekonomický migrant v Evropě zůstane a ihned se mu začnou bez rozdílu vyplácet sociální dávky, nejsou pravdivé?
V žádném případě. Ověřovali jsme si i fámu, že jsou občané vyháněni z domů a uprchlíci ty nemovitosti zabírají. Italská policie nám několikrát zdůraznila, že autory této fámy trestně stíhá, protože vyvolávají lokální nenávist. Jakmile migranti získají status uprchlíka, tak se přesouvají dál. Poté se o ně postará církev nebo charita.

Lidovky.cz Jak se takoví uprchlíci angažují v italské společnosti. Dokáží se třeba zapojit do pracovního procesu?
V těch městečkách nebo vesnicích se opraví třeba nějaký byt a ten pak ti lidé dostanou. Musí ale samozřejmě platit nájem a pracovat. Podle italských statistik až 70 procent lidí, kteří utíkají ze Sýrie ze skutečné války, si najdou během jednoho roku práci, která odpovídá průměrné
mzdě v Itálii. Někteří uprchlíci přicházející většinou z těch subsaharských států práci ale nehledají či nechtějí hledat. A to je myslím ten největší problém.

Lidovky.cz: Co s takovými lidmi vláda dělá?
Proti těm se EU rozhodla poměrně rázně zasahovat. Když jsme s komisí navštívili to zařízení čelící první vlně migrantů, ve skupině jsme se shodli, že nám tam ti lidé prostě lhali. Na stejnou otázku položenou po půl hodině odpověděli pokaždé jinak. Byl jsem z toho celkem hodně zklamaný. I z jejich chování.

Lidovky.cz: Můžete to rozvést?
Po hodině nás začali poučovat, jaká mají práva, jaké peníze mají dostat, že chtějí telefon. Ti lidé jsou ale často bohužel obětí mylných a lživých fám, které se šíří po sociálních sítích. A některé organizace to ještě bohužel podporují.

Lidovky.cz: Jaké organizace?
Třeba nám italská policie prozradila, že rozbili několik podvodných organizací, které se chtěly na migrantech přiživovat a vydělávat. Padaly tam vysoké tresty. Někdy i několik let vězení.

Lidovky.cz: Vraťme se ještě k těm fámám. To někteří migranti, kteří do Evropy plují, opravdu netuší, co je čeká?
Ne, netuší. Je to stejné, jako když Islámský stát láká rekruty. Zájemcům posílá fotky, kde je bojovník u bazénu a vedle něj stojí čtyři spoře oděné ženy. Realita je ale jiná, a když člověk dorazí, musí podřezávat lidi, tvrdě a drsně si sjednávat respekt a dívky chodí všude zahalené. To je problém i u uprchlíků. Různé skupiny jim slibují auta a byty. To potvrzuje i rozčarování některých uprchlíků z reality.

Lidovky.cz: Nejsou ti lidé ale přeci jen trochu naivní?
Ty fámy a mýty se nevyvrací. Pak stačí jeden člen komunity, který má štěstí, dostane se do Británie a ostatní zatouží také po podobném životě. Třeba jsem viděl partu kluků hrající fotbal jako profíci. Ti si mysleli, že tu před nimi všichni padnou na kolena. Ale v Itálii musí mít každý dobrý fotbalista agenta a propagaci. To si vůbec nedovedli představit.

Lidovky.cz: Slyšíme, že jižní státy Evropy příliv uprchlíků nezvládají. Jak si podle vás skutečně taková Itálie vede?
Je strašně důležité, že začala fungovat
evropská operace Triton. Tamní policisté mi mezi čtyřma očima řekli, že to přineslo konečně nějaký systém. Je to tam teď velmi dobře organizované. Díky tomu, že funguje Evropská unie a pomáhá, tak to Italové zvládají a jsou za to opravdu vděční. Lépe ty uprchlíky dokáží roztřídit, třeba i vidí, že někteří dorazili do Itálie po několikáté...

Lidovky.cz: Počkejte, chcete říct, že tu nebezpečnou cestu přes Středozemní moře někdo podnikne i několikrát?
Mají tu i rekordmana, který tu cestu podstoupil už pětatřicetkrát za tři roky. Když je totiž pošlou zpátky, tak si někteří myslí, že si jen změní jméno a zkusí to znovu. Prozradí je ale otisky prstů, které se začaly velmi pečlivě poslední rok sbírat. Není divu, příchozí nemají často žádné doklady a jména si tak mohou měnit dle libosti.

Lidovky.cz: Na cestě do Evropy ale umírají tisíce lidí. Je jen těžko představitelné, že to někdo zkusil vícekrát...
Oni si také o té plavbě někdy trochu vymýšlejí. Nikdy nám ani nic neřekli o pašerácích. Tvrdí, že půl roku někde v Libyi pracovali a pak je posadili na loď a nestálo to ani dolar. Po delší době se tyhle verze v táborech mění.

Lidovky.cz: Vyvrátila vám ta cesta po uprchlických táborech ještě nějaké mýty?
Určitě jsem zjistil, že ne všichni z těch zadržených migrantů skutečně potřebují pomoc. Třeba na jedné návštěvě jsem potkal skupinu lidí bez vize, která ani neví, co by tu chtěla dělat. Bylo vidět, že se někteří chtějí dostat zpátky, protože měli ve vlastní zemi lepší podmínky.

 

Zdroj: https://www.lidovky.cz/nekteri-nam-lzou-ekonomicke-migranty-posilaji-italove-zpet-pq5-/zpravy-svet.aspx?c=A150724_143927_ln_zahranici_jzl