Obavy z koronaviru

24.02.2020 15:32

 

V důsledku nových obav z dopadů epidemie koronaviru v Číně, Jižní Koreji, Íránu a Itálii se v pondělí propadly akcie. Zlevňuje také ropa. Informoval o tom server listu Financial Times. Jihokorejský index Kospi se v pondělí propadl o 3,2 procenta. Index italských akcií necelou hodinu po otevření burzy odepisoval 4,2 procenta. Propad zasáhl i pražskou burzu.

Německý index DAX necelou hodinu po otevření frankfurtské burzy odepisoval 3,33 procenta. Index akcií na londýnské burze FTSE 100 před desátou hodinou středoevropského času vykazoval pokles 2,58 procenta.

Asijské burzy mají vzhledem k časovému posunu pondělní obchodování již za sebou. Nejvíce v Asii klesaly korejské akcie, ale i ostatní burzy na tomto kontinentu se v pondělí potýkaly s obavami z šíření nákazy.

Čínský index CSI 300 tak v pondělí odepsal 0,7 procenta, hongkongský Hang Seng klesl o 1,5 procenta, australský index S&P/ASX 200 pak ztratil 2,2 procenta.

Ceny severomořské ropy Brent na asijských trzích klesly o 3,4 procenta na 54,53 dolaru za barel. Lze očekávat zlevňování ropy i na dalších světových trzích.

Propad akcií se týká i burzy v Praze, hlavní index PX kolem druhé hodiny odpoledne ztrácel 2,6 procenta.

Počet nakažených v Jižní Koreji vzrostl na 763, v souvislosti s nákazou zemřelo sedm lidí. Írán hlásí 43 případů nákazy a osm souvisejících úmrtí. V Itálii bylo potvrzeno 152 případů, zemřeli čtyři lidé. V pevninské Číně v důsledku nákazy wuchanským koronavirem zemřelo již 2592 lidí.