Páchání dobra?

05.04.2016 23:20

Zprávy posledních měsíců hovoří o zoufalství uprchlíků, ale také o pouhé ekonomické migraci. Při těch úplně posledních reportážích nelze než si nevzpomenout na výrok "Páchání dobra", protože jak jinak si vysvětlit:

 

„Přijali jsme je s otevřenou náručí a srdcem, poskytli jim nový byt s kompletním vybavením. Zajistili jim stravování. Dětem i rodičům jsme pomohli při výuce polštiny a hledali pro ně zaměstnání,“ řekl serveru Natemat.pl kněz Ryszard Adamczyk ze západopolského města Srem nedaleko Poznaně. „Vypadalo, že se u nás cítí dobře. Jedné noci ale odešli bez jediného slova. Ostatně jako většina syrských rodin, které nedávno přišly do Polska,“ řekl rozhořčený listu Rzeczpospolita. Koncem roku podle polského deníku zůstávalo na území Polska už jen 35 syrských křesťanů z původních 160. Nyní jich je tam patrně ještě méně. Příchod syrských křesťanů za lepším životem zorganizovalo občanské sdružení Estera za přispění státu. Podle původního plánu se mělo do Polska přemístit celkem 1500 syrských křesťanů. I sdružení přístup Syřanů zklamal. „Nemuseli do Evropy po moři, neriskovali životy a ani neskončili v utečeneckých táborech jako jiní migranti. Do Polska jsme je přepravili leteckým speciálem, potom jim poskytli bezpečné a důstojné podmínky. Ale ani to evidentně nestačilo, aby nešli dál,“ řekl mluvčí nadace Przemyslaw Kawalec.

 

Martin Frýdl, mluvčí Nadačního fondu Generace 21, který zorganizoval přesídlení již 89 iráckých křesťanů do Česka, už dříve uvedl, že neví, proč tato skupina nechce zůstat v Česku. "Uvidíme, co udělá Německo, jestli se rozhodne je na základě mezinárodních dohod vrátit do České republiky," řekl televizi ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). "To bychom je převzali, umístili do detence a pravděpodobně pokusili je navrátit zpátky tam, odkud přišli. Sekundárně by se rozběhlo nějaké správní řízení," doplnil. ČT odpoledne oznámila, že Iráčané z Okrouhlíku balí zavazadla a nasedají do autobusu soukromého dopravce, který je má odvézt do německého Essenu. Pracovníci Nadačního fondu Generace 21 podle televize řekli, že tato skupina, rozvětvená rodina, jedná na vlastní pěst. Protože odmítli český azyl, musí opustit republiku do sedmi dnů. S novináři Iráčané mluvit nechtěli, jsou prý unaveni mediálním tlakem, uvedla ČT.

Už dříve se hovořilo o tom, že zmíněná skupina není spokojena s vyhlídkami na budoucnost v Česku. Bydlení v Okrouhlíku opustila v pátek a noc strávila v jedné z ubytoven v Jihlavě. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) následně řekl, že skupina chce opustit Českou republiku, a projekt na přesídlení křesťanských uprchlíků z Iráku proto dočasně pozastavil. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) jeho krok uvítal. V Okrouhlíku bydlela ještě čtyřčlenná rodina pastora a svobodná žena. V pátek dorazili do Prahy. Podle Petra Janouška z Armády spásy, která jim v metropoli pomáhala s ubytováním, tito lidé další stěhování neplánují. Pro rodinu se podařilo sehnat zatím dočasné bydlení, pro ženu už mají byt, kde bude mít trvalý pobyt. Do Česka přijelo v rámci programu Nadačního fondu Generace 21 celkem 89 křesťanů z Iráku. Další rodiny bydlí v Praze, Brně a Soběšovicích v Moravskoslezském kraji. Organizátoři plánovali poskytnout v Česku azyl celkem asi 150 iráckým křesťanům.