Pod grónským ledovcem další masivní kráter

28.03.2020 12:52

 

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) minulý týden oznámil, že vědci objevili zřejmě další masivní kráter pod ledovcem v Grónsku. Na šířku má zhruba 36 kilometrů, dosud ale nebyl identifikován jako impaktní, tedy vzniklý nárazem jiného tělesa. Jiná skupina výzkumníků přitom před pár měsíci odhalila přes 30 kilometrů široký impaktní kráter pod grónským ledovcem Hiawatha.

Po loňském nálezu grónského impaktního kráteru odborný tým dle informací agentury Reuters analyzoval topografické mapy a satelitní snímky, aby zjistil, zda se v okolí nevyskytují i další krátery.

Díky tomu výzkumníci zaregistrovali druhý útvar ve tvaru misky, vzdálený od prvního kráteru přes 180 kilometrů.

„Abychom zjistili, zda je i tato druhá struktura skutečně impaktním kráterem, budeme muset provést další terénní práce či získat vzorky přímo z jeho jádra,“ uvedl glaciolog Joe MacGregor z Goddardova kosmického střediska NASA.

On sám působil navíc i v týmu, který našel zmiňovaný předchozí kráter. O obou nálezech napsal do vědeckého žurnálu Geophysical Research Letters.

K novým zjištěním napomohla data z operace IceBridge, což je probíhající mise amerického vesmírného úřadu, která používá letadla k mapování změn stavů ledu v polárních oblastech.

Experti navíc odhadují, že daný výše popisovaný útvar v Grónsku (a možná i celá soustava kráterů) vznikl před 100 tisíci až 100 miliony lety.