Sbírka SOS Nepál končí

27.06.2020 15:25

Po ničivém zemětřesení v Nepálu v roce 2015 vyhlásil Člověk v tísni SOS sbírku, která zvedla vlnu solidarity mezi Čechy. Po sbírkách na povodně v Česku a zemětřesení na Haiti se stala nejúspěšnější SOS sbírkou – na pomoc obětem zemětřesení jsme vybrali více než 34,5 milionu korun. Díky pomoci pravidelných dárců Klubu přátel Člověka v tísni jsme mohli ihned reagovat a do Nepálu vyslat tým zkušených humanitárních pracovníků. Dary z SOS sbírky nám umožnily na místě zůstat a pomáhat lidem, kteří přišli o střechu nad hlavou.

Letos v dubnu jsme si připomněli výročí 5 let od zemětřesení v Nepálu, při kterém zemřelo téměř 9 000 lidí a statisíce dalších se ocitly bez domova. Rodinám, z jejichž domů zbyla jen hromada sutin, jsme rozdávali plachty na stavbu provizorních přístřeší. Protože krátce po zemětřesení mělo nastat monzunové období, bylo naší prioritou zajištění střechy nad hlavou co největšímu počtu místních. Lidem zasaženým katastrofou jsme také poskytli deky, teplé oblečení, nářadí či drobné finanční prostředky, aby si sami mohli pořídit to nejnutnější.

Od naší humanitární mise v roce 2015 jsme v Nepálu zůstali a pomáháme zde dodnes, zejména ve venkovských oblastech. I nyní jsou totiž v zemi lidé, kteří bydlí na místech ohrožených sesuvy půdy. Naši pomoc v Nepálu podporují pravidelní dárci sbírky Skutečná pomoc a lidé, kteří si pořizují Skutečný dárek.

Sbírka SOS Nepál bude uzavřena k 30. 6. 2020. Děkujeme všem dárcům, kteří do sbírky přispěli!

Autor: Anna Brixová