Signál z oblasti Proximy Centauri

21.12.2020 22:24

 

Astronomové si už několik měsíců marně lámou hlavu nad původem záhadného signálu přicházejícího z oblasti našemu Slunci nejbližší hvězdy Proximy Centauri. Zachycená emise rádiových vln odpovídá předpokládané podobě zprávy od inteligentních bytostí. Astronomové projektu Breaktrough Listen chtěli svůj objev zveřejnit až poté, co dokončí analýzu. Jejich tajemství ale předčasně vyzradil deník The Guardian.

„Je to nejnadějnější kandidát (na signál od mimozemských bytostí) od objevení signálu Wow ze 70. let minulého století,“ řekl Guardianu pod podmínkou anonymity jeden z expertů projektu Breaktrough Listen, který se pátráním po mimozemských civilizací seriozně zabývá. Získal na to 100 milionů dolarů.

Takzvaný signál Wow zachytil v roce 1977 v rámci projektu SETI radioteleskop Big Ear v americkém Ohiu. Jednalo se o úzkopásmový radiový signál, který jako by přicházel z vnějšku Sluneční soustavy a zdál se být umělého původu. Astronom, který si údajů jako první všiml, k nim připsal anglický výraz údivu „wow“. Signál se ale po 72 vteřinách vytratil a přes opakovanou snahu už nebyl nikdy znovu zachycen ani vysvětlen.

Nový signál BLC1 na frekvenci 980 Mhz je zajímavý tak úzkým rozsahem emise, že jej nelze vysvětlit žádným známým fyzikálním jevem.

Opakované natočení teleskopu navíc prokázalo, že se zdroj signálu v oblasti Proximy Centauri respektive planet, které ji obíhají, posunul. Posun odpovídal pohybu planet. Jedna z nich je navíc v tzv. obyvatelné zóně, tedy příhodné vzdálenosti od hvězdy pro pravděpodobný vznik života.

Proxima Centauri je červený trpaslík, chladná, málo svítivá hvězda vzdálená od Země jen 4,2 světelných let.

„Signál přišel ze směru, kde je potvrzená planeta, která by mohla být obyvatelná, ale vše ostatní jsou dohady. Může se jednat i o signál, který vznikl lidskou činností. Ještě je třeba vše prověřit. Teprve po opakované detekci a vyloučení všech ostatních původců signálu lze spekulovat o jiném původu než přírodním,“ sdělil Novinkám Petr Kabáth z Astronomického ústavu Akademie věd ČR.

Mimozemšťané jsou sice v žebříčku zvažovaných vysvětlení až na posledním místě, všichni v projektu Breaktrough Listen ale doufají, že jde právě o ně.

Zbývá vyloučit ostatní možné původce. A tou nejpravděpodobnější je člověk. Konkrétně rádiové vysílání ze Země, družíce nebo vesmírné sondy. Další možností je přirozený původ signálu ze vzdáleného vesmíru. Háček je v tom, že žádný astronomům dosud známý objekt nebo jev podobné signály nevysílá.