Skupina G7 vyzve na žádost USA zdravotníky k vyšetření původu covidu

15.06.2021 16:18

Podle agentury Bloomberg, která o výzvě USA směrem ke skupině G7 informovala, jde o reakci americké vlády na nedávné prošetřování původu covidu-19 tamními tajnými službami. Ty se totiž neshodly na tom, zda se vir přenesl na lidi ze zvířat, nebo unikl z laboratoře v čínském Wu-chanu, odkud se koronavirus rozšířil.

Většina expertů se sice shoduje, že jde o zoonózu, tedy o přenos nákazy ze zvířat na lidi, dosud se však nenašel zvířecí hostitel koronaviru. Číňané přitom otestovali na jeho přítomnost stovky zvířat.

WHO přitom už na začátku letošního roku vedla ve Wu-chanu vyšetřování a uvedla, že je únik z laboratoře extrémně nepravděpodobný.

Čínská vláda však neumožnila delší vyšetřování, i když „zdravotníci” chtěli vyšetřit všechny vzorky krve odebrané ve Wu-chanu na konci roku 2019, aby zjistili, nakolik byl virus tou dobou ve městě rozšířen.

Navíc se objevila zpráva, že v listopadu 2019 byli tři zaměstnanci virologického ústavu ve Wu-chanu hospitalizováni s příznaky podobnými covidu-19, což ale Číňané odmítli.