Strach i chvíle vzdoru. Uprchlík popsal život pod vládou islamistů

03.12.2014 22:45


Irácký Mosul je už několik měsíců pod nadvládou stoupenců Islámského státu. Jeden z těch, kteří se dokázali z města dostat, nyní popsal, jak život v Mosulu vypadá. Ženy v nikábech, strach, nedostatek vody a elektřiny, ale i záchvěvy odporu ze strany obyčejných lidí, tak prý nyní vypadá každodenní život místních.

V polovině června islamisté, tehdy ještě pod názvem Islámský stát v Sýrii a Levantě, se zbraní v ruce stanuli před pomyslnými branami iráckého města Mosul. O několik dní později zpravodajské agentury hlásily útěk statisíců lidí a kapitulaci místních pořádkových služeb (více se o obsazení Mosulu islamisty dočtete zde). Od té doby se z města šíří zvěsti o tvrdém prosazování nových pořádků islamistů.

Ve městě zůstali až na výjimky pouze sunnité; křesťané a jezídové museli po výhrůžkách ze strany islamistů opustit své domovy. Týdny pod vládou Islámského státu však postupem času zlomily i zprvu zatvrzelé jedince. „Je to jako v ošklivém snu,“ popsal situaci muž, který z Mosulu prchl teprve před pár dny a se svými zážitky se svěřil reportérům serveru The Independent. Měl jedinou podmínku – nikdo se nesmí dozvědět jeho pravé jméno. Ve městě totiž zůstali někteří jeho příbuzní a islamisté by se na nich mohli pomstít.

Bývalý armádní důstojník ještě z dob vlády Saddáma Husajna je už několik let v důchodu. Před příchodem islamistů si přivydělával jako obchodník. S tím však byl záhy konec a on spolu s rodinou raději zůstával celé dny zavřený doma. Islamisté totiž pravidelně obcházejí všechna stavení a kontrolují, zda patří jeho obyvatelům. Pokud by zjistili, že ne, majetek zabaví. Stejně to chodí v případě, že v domech nikoho nenajdou. Vše po deseti dnech automaticky propadá ve prospěch Islámského státu.

Islamisté si místní definitivně znepřátelili po tom, co přistoupili k ničení mešit. O nic lepší není ani každodenní život. Po 28 dní například bylo celé město bez dodávek vody a elektřiny. Nyní je město závislé na dieselových generátorech. Místní ropa však nejprve putuje na zpracování do islamisty ovládaných syrských regionů. Do Mosulu se vrací v bídné kvalitě a mnohdy nenávratně zničí generátory i těch několik málo provozuschopných vozidel.

V mnoha ohledech je tak dění v Mosulu směsí obyčejnosti, nepohodlí a strachu. Paradoxní je, že i přes vládu islamistů zdejší důchodci stále dostávají penzi od centrální vlády v Bagdádu. Některá nařízení Islámského státu jsou pak spíše úsměvná. Jedním z nich je třeba odstranění všech plakátů zobrazujících hlavní hrdiny kresleného seriálu Tom a Jerry z místních škol. Ve městě pak platí také zákaz kouření na veřejnosti.

Mnohem závažnější dopad na život místních pak má striktní nařízení cílené na ženy. Ty musí být na veřejnosti mimo jiné kompletně zahalené do nikábu. „Dneska večer jsem s mojí starou matkou musela do obchodu pro léky. Musela jsem mít na sobě oblečení, které odhalovalo jenom moje oči. Co s tím mohu vlastně dělat?“ stěžuje si jedna z mosulských žen.

Najdou se však i momenty, kdy se obyčejní lidé přísnému dohledu islamistů vzepřou. Minulý týden se na mosulském tržišti odehrála scénka, kterou by zde čekal jen málokdo. Jedna z žen se chtěla během parného dne osvěžit. Aby se mohla napít vody z plastové lahve, rozhalila svůj nikáb. Když to spatřil jeden z hlídkujících stoupenců Islámského státu, přistoupil k ženě a uhodil ji holí do hlavy. Nevěděl však, že poblíž stojí manžel napadené ženy. Na islamistu se po pár sekundách snesly rány pěstí. Nezbylo mu nic jiného než prchnout. Na útěku ho ještě pronásledovalo několik dalších svědků napadení.

Podle uprchlíka, kterého vyzpovídali britští novináři, však v Mosulu obecně platí pravidlo žít a nechat žít. „Obecně se dá říct, že pokud je (islamisty) necháte být, nechají být i oni vás,“ uprchlý muž, který nyní přežívá v Kurdy ovládaných oblastech. Záminkou pro odplatu podle něj může být cokoli, což dokazuje i veřejná poprava jednoho z kritiků ničení mešit.

Většina obyvatel Mosulu si nyní přeje zásah ze strany vládních vojsk. A to i přesto, že původně se zde armáda velké oblibě netěšila, i kvůli údajným dezercím po obsazení města (více o nich zde). „Kdokoliv by byl nyní lepší než islamisté, dokonce i Izrael. Umíráme tady,“ svěřil se jeden z obyvatel.

 

Zdroj: https://zpravy.idnes.cz/uprchlik-popsal-zivot-v-iraskem-mosulu-fc4-/zahranicni.aspx?c=A141110_140501_zahranicni_ert