Tálibánu nabízeli odměny za zabité vojáky

29.06.2020 14:07

Zdroje z britské bezpečnostní komunity podle stanice Sky News potvrdily dřívější informace amerického deníku The New York Times, že ruská tajná služba nabízela peníze Tálibánu za zabíjení příslušníků koaličních sil v Afghánistánu. Sky News o tom informovala v pondělí s tím, že kvůli tomu předseda bezpečnostního výboru parlamentu hodlá interpelovat ministra obrany. V Afghánistánu zahynulo i několik příslušníků Armády ČR.

„Domnívám se, že je zcela nepřijatelné, aby byl jeden z dalších stálých členů Rady bezpečnosti OSN přistižen, jak trénuje a podporuje tyhle milice, které brání mírovému řešení již déle než desítku let trvajícího konfliktu (v Afghánistánu),“ řekl Sky News předseda bezpečnostního výboru dolní komory britského parlamentu Tobias Ellwood.

Pokud bude žádosti Elwooda o mimořádnou interpelaci ministra vyhověno, je předseda bezpečnostního výboru odhodlán požadovat po britském kabinetu, aby Spojené království nařčení Ruska z nabízení odměn za zabíjení západních vojáků řešilo i mezi spojenci.

„Je to tak závažné, že budu během pondělí žádat mimořádnou interpelaci, a vyzvu k tomu, aby Spojené království tuhle věc řešilo na půdě OSN a mezi našimi spojenci v NATO,“ předeslal Ellwood.

Americký deník The New York Times v pátek napsal, že Spojené státy dospěly před měsíci k přesvědčení, že jednotka ruské vojenské tajné služby, která byla spojená s pokusy o atentát a s jinými tajnými operacemi v Evropě, jejichž cílem bylo destabilizovat Západ nebo se pomstít přeběhlíkům, loni skrytě nabídla odměny za úspěšné útoky na koaliční jednotky v Afghánistánu.

Zdroje z bezpečnostní komunity nicméně podle Sky News potvrzují, že nařčení Rusů sedí. „Jedná se o další příklad morálního vakua, v němž (ruská tajná služba) GRU operuje,“ konstatuje zdroj.