Technické centrum OSM pro trasu A metra

14.05.2016 17:44

Toto technické centrum se nachází cca 50 m pod kopcem naproti budově předsednictva vlády na Klárově. Vnější vstup do TC je garážovými plechovými vraty v podpěrné zdi na rohu ulic Nábřeží Edvarda Beneše a U Bruských kasáren. Střežíval ho pracovník ministerstva vnitra, který seděl v kukani za těmi plechovými vraty. Teprve v těchto prostorách je umístěn první tlakový uzávěr a za ním je schodiště dolů, do útrob kopce. Následuje asi třicetimetrová chodba s dalšími dvěmi tlakovými uzávěry a skladem chemikálií pro úpravnu vody. Chodba odbočuje doleva k dalšímu schodišti, které vede k vlastním prostorám technického centra, které je celé umístěno v tříloďové stanici metra s loděmi kruhového průřezu zhotovenými z velikých kamenných kvádrů.

Je to stanice metra, která byla vybudována v padesátých letech jako první stanice pražského metra (s jehož výstavbou se po válce skutečně začalo). Zůstalo ale jen u této jedné stanice a ta byla záhy přeměněna v protiatomový kryt sloužící pro ukrytí pracovníků Úřadu předsednictva vlády. Kryt fungoval od konce padesátých let do konce šedesátých let a byl ve správě pracovníků ministerstva vnitra. Po zahájení výstavby současného pražského metra byl tento kryt začleněn do OSM a kompletně přebudován a propojen z trasou 1A a to v traťových tunelech mezi stanicí Malostranská a Hradčanská. Původní propojení na úřad vlády bylo zachováno.

V objektu je úpravna vody s kapacitou výroby nezávadné vody pro celou trasu A. Voda do vodárny je odebírána z Vltavy pomocí přivaděče 2 x 500 mm, který vede průchozí štolou z PC až k místu odběru ve dně Vltavy (cca 70 m). Do trasy je dodávána výše uvedeným propojením s trasou A.

Dále je v objektu filtroventilační centrála s kapacitou nezávadného vzduchu opět pro celou trasu A metra. Sání je větrací šachtou v ulici Chotkova a do trasy je vzduch dodáván opět spojkou s trasou. Na sání FVC jsou osazeny takzvané mžikové uzávěry, které vypadají jako ocelové žaluzie které se automaticky zavírají pomocí pérové spouště ovládané čidlem, které je umístěno cca 50m od uzávěru a reaguje na tlakovou vlnu při výbuchu. Při selhání automatiky zavře mžikový uzávěr při nárazu tlakové vlny přímo na žaluzie. Tyto uzávěry jsou použity i na výfuku dieselagregátů.

V TC jsou dále umístěny čtyři dieselagregáty, každý o výkonu 1600kVA, které opět dokážou napájet všechna potřebná zařízení OSM na celé trase A. V případě havárie vnějšího energetického systému, který napájí dopravní systém metra, jsou tyto zdroje el. energie schopny dodat potřebnou energii ke sjetí vlakových souprav do stanic. Sání DA je z větrací šachty společně s FVC a výfuk je speciální šachtou s místem vyústění v parku v Letenských sadech. Zásoba 200 000 litrů nafty a 5 000 litrů motorového oleje v nádržích vystačí na desetidenní provoz.

V TC je i velín OSM pro celou trasu A, ze kterého se dá dálkově ovládat veškeré zařízení, potřebné k zajištění provozu OSM. Dálkové ovládání je realizováno klasickým reléovým způsobem, který není citlivý na elektromagnetický impuls, který vzniká při jaderném výbuchu.

Toto TC je nejkomplexněji vybaveno pro řízení a dodávku životně důležitých médií pro OSM. Vzhledem ke skutečnosti, že je změněn již dvakrát účel jeho použití a to vždy rozsáhlou přestavbou a výměnou všech technologií, je toto TC nejméně spolehlivé, zvláště z hlediska tlakové odolnosti stavebních vyústění pod dno Vltavy a vyústění do vnějšího prostředí (např. výfuk DA, atd.) Porušení těsnosti by vedlo mimo jiné i k rozsáhlé ekologické události, včetně možnosti zaplavení metra vltavskou vodou i v době, kdy je hladina v normální úrovni, nebo vyplavení ropných produktů do kanalizace či do Vltavy.

 

Zdroj: https://www.blisty.cz/2002/9/19/art11616.html