Turecký imám vyhlásil fatvu nad Islámským státem

27.07.2015 23:17

Přes půl roku mu od radikálních islamistů chodí výhrůžné dopisy a hlídat ho musí ochranka. Turecká televizní hvězda, imám Ahmet Mahmut Ünlü, ale ve čtvrtek ještě přitvrdila. Duchovní veřejně povolil muslimům vraždění bojovníků Islámského státu. Turkům také otevřeně radí v milostném životě, například hájí orální sex.


„Pokud je potkáte, zmasakrujte je, jako byste bojovali s lidmi z Adu a Iremu (podle Koránu prokletých měst, pozn. red.). Ten, kdo je zabije, bude odměněn. Ten, koho zabijí, se stane mučedníkem,“ vyhlásil podle tureckého deníku Hurriyet imám fatvu ve sloupku v nově založeném deníku Vahdet, který Ünlü vede.

Radikálové z Islámského státu jsou podle jeho mínění „pekelní psi“. Oblíbený duchovní, mezi svými fanoušky známý také jako „Ahmet Hodža v rouchu“, tak znovu provokuje ty, kteří by se jej nejraději zbavili.

Islámské extremisty ve svých kázáních na televizní stanici Lălegül silně kritizuje od loňského roku. S vysvětlením, že bojovníci IS nejsou muslimové, ale barbaři, varoval mladé Turky, aby se nepřidávali k „pseudodžihádu“ v Iráku a Sýrii.

V únoru mu proto turecká policie přidělila ochranku poté, co mu samozvaní „praví muslimové“ začali posílat výhrůžky smrtí. Policisté se tak připojili k bodyguardům, které si Ünlü už dříve najal.

„Jestli jsem na Božím seznamu, umřu tak jako tak. Jestli ne, Islámský stát do toho nemůže zasahovat,“ komentoval imám tehdejší rozhodnutí policie. Současným vybídnutím k vraždění teroristů svá prohlášení výrazně přitvrdil.

Kde jste přišel na to, že je orální sex zakázaný?

Televizní hvězda ovšem radí tureckým muslimům i v jiných otázkách. V polovině července se ohradil proti tvrzení islámského teologa Aliho Rizy Demircana, že je „pokrokový orální sex“ haram, tedy hříšný a Alláhem zakázaný.

Demircan v televizním pořadu televize TRT 10. července také orální sex, jehož pokrokovost blíže nevysvětlil, označil za důvod narůstajícího počtu rozvodů. Podle něj za ně může také anální sex a „sadistické sexuální činy“.

Imám Ünlü se teologovým slovům vysmál. „Nevymýšlejte si lži ve jménu Alláha. Žádná škola islámského práva orální sex nevykládá jako zakázaný, ačkoliv některé ho považují za nevhodný. Jak můžete říct, že jde o haram? Kde je váš zdroj?“ ptal se ve svém pořadu Ünlü a vzpomněl na Indonésii a Malajsii, kde dle jeho slov i klerici považují tyto milostné praktiky za normální.

Populární duchovní ale není bez poskvrny. Podle tureckého listu Zaman jej před třemi lety policie podezírala z obchodování s lidmi, kuplířství, omezování osobní svobody a napomáhání istanbulskému zločineckému gangu. Nakonec jej však zprostila všech obvinění.

Z listu Vahdet imám po lednovém útoku na francouzský satirický týdeník Charlie Hebdo nechal vyhodit jednoho z redaktorů. Ten se totiž na Twitteru opřel do tureckého satirického časopisu Penguen a varoval jej, že by mohl dopadnout stejně jako kreslíři ve Francii. Ünlü vyhazov vysvětlil tak, že nechce, aby se z jeho novin stal radikální plátek.

 

Zdroj: https://zpravy.idnes.cz/turecky-imam-vyhlasil-fatvu-nad-radikaly-z-islamskeho-statu-plh-/zahranicni.aspx?c=A150724_193226_zahranicni_kha