Úbytek ledu v Antarktidě děsivě zrychluje

07.07.2018 17:11

 

V Antarktidě od roku 1992 roztály tři bilióny tun ledu, což je množství schopné zvednout hladiny oceánů o téměř osm milimetrů. V minulých pěti letech se tání ještě zrychlilo. Za rok teď roztaje 200 miliard tun a hladina oceánu o stoupne o půl milimetru. Vyplývá to ze studie zveřejněné ve středu v časopise Nature.

Čtyřiaosmdesát vědců, kteří na studii spolupracovali, vypočítalo, že do roku 2012 na kontinentu rozkládajícím se kolem jižního pólu ročně ubývalo asi 84 miliard tun ledu. Od toho roku roztálo ročně 241 miliard tun ledu, což znamená, že se v posledních pěti letech rychlost tání téměř ztrojnásobila.

Autoři studie konstatují, že tyto poznatky vylučují další pochyby o rychlosti tání antarktického ledu i o tom, že to může ohrozit stovky miliónů lidí žijících v pobřežních oblastech. Ti navíc nebudou mít tolik času, jak se dosud předpokládalo.

„Považujeme tyto výsledky za alarmující a za pokyn k tomu, abychom jednali a oteplování planety zpomalili,” řekl Eric Rignot, který se zabývá studiem ledovců a pólů 20 let a na studii se podílel.

Antarktida je z 98 procent pokrytá ledovým štítem a celý kontinent, obklopený oceány, představuje 90 procent pevninských ledovců planety. Antarktida je také největším rezervoárem sladké vody. Kdyby všechen tamní led roztál, zvedla by se hladina oceánů téměř o 60 metrů.

Díky satelitním snímkům mají odborníci nyní větší přehled o rozložení ledu v Antarktidě. Přes 90 procent ho je ve východní části, která zůstává přes globální oteplování stabilní. Západní oblasti jsou ale citlivější. Z Antarktického poloostrova, který je na západě, se už přes 6500 kilometrů čtverečních ledu sesunulo do moře.

Význam studie se spatřuje v tom, že výsledky nejsou založeny na jediné metodě. Měření se provádělo s použitím 15 satelitů, počítačovou simulací, měřením na zemském povrchu i nad ním, řekl Andrew Shepherd, který výzkum vedl. Jeho tým kromě toho pracoval se čtyřiadvaceti posledními měřeními úbytku ledu, které byly prováděny.

„Vzali jsme všechny odhady napříč všemi technikami a došli jsme k těmto závěrům,” deníku The Washington Post expertka na Antarktidu Isabella Velicognaová z Kalifornské univerzity.

Shepherd poznamenal, že by jenom Antarktida samotná mohla do konce století zvednout oceány o 16 centimetrů. Ledovce ale tají také jinde na planetě. „Za přirozených podmínek se úbytek kontinentálního ledovce nepředpokládá,” řekl.

Podle něj je tání třeba připsat na vrub klimatické změně. Shepherd ale upozornil, že studie nebyla zaměřená na dokázání podílu lidstva na změnách klimatu.