V Peru objevili největší dětské rituální pohřebiště světa

08.09.2019 14:54

 

Rituální pohřebiště s 277 kostrami dětí objevili archeologové v přímořském letovisku Huanchaco v Peru, napsal server deníku Bild. Některé z koster mají ještě kůži a vlasy, v uších mají náušnice. Archeologové se domnívají, že kosterních ostatků bude v pohřebišti ještě více. Jde o největší podobný nález na světě, citovala archeology agentura AFP.

„Je to úplně neuvěřitelné. Kam kopneme, tam najdeme kostru dítěte,“ řekl archeolog Feren Castillo. Ostatky patří dětem ve věku čtyři až 14 let, které patřily do říše Chimú.

Ta vznikala v 10. století v údolí Moche na severu dnešního Peru a největšího rozkvětu dosáhla v polovině 15. století, kdy se rozkládala zhruba na 800 kilometrů dlouhém pásu podél pobřeží.

Tehdy se také její vládcové neúspěšně pokusili o expanzi na jih do říše Inků. Těm ale podlehli a kolem roku 1475 se říše Chimú stala součástí inckého impéria.

Obětování dětí mělo s největší pravděpodobností zmírnit hněv bohů, který byl podle tehdejších obyvatel zodpovědný za přírodní katastrofy, ve skutečnosti zapříčiněné klimatickým jevem El Niño. Archeologové našli důkazy, že děti byly obětovány v období silných dešťů.

Kostry byly nalezeny ve vrstvě, která byla kdysi bahnem. „Děti byly pohřbeny v lijáku, který je typickým pro El Niño,“ uvedl Castillo. Všechny děti měly hlavu obrácenou k Tichému oceánu.