Vědci oznámili objev nové subatomární částice

26.07.2015 16:16

Evropská organizace pro jaderný výzkum (CERN) oznámila objev pentakvarku, což byla dosud pouze předpokládaná subatomární částice. CERN podle agentury AP uvedl, že pentakvark zjistili vědci pracující s Velkým hadronovým urychlovačem (LHC), který je nejvýkonnější na světě.

Existenci pentakvarku předpovídali již v 60. letech minulého století američtí fyzikové Murray Gell-Mann a Georg Zweig. Zweig, který v roce 1969 dostal za svou práci Nobelovu cenu, termín kvark vymyslel. Pojmenoval tak stavební bloky tvořící hadrony, což je další subatomární částice, jako například protony či neutrony.

Dosud byly nalezeny pouze hadrony, které mají dva či tři kvarky. Vědci také mají indicie o existenci hadronu tvořeného čtyřmi kvarky, což je takzvaný tetrakvark.

V minulosti byl nález pentakvarku, který je složen ze čtyř kvarků a jednoho antikvarku, opakovaně ohlašován. Nikdy se však při ověřování nepodařilo jeho existenci prokázat. Podle expertů se ale nynější výsledky Cernu, které organizace předložila odbornému žurnálu Physical Review Letters, jeví jako spolehlivé.