Velká pyramida v Gíze má neznámé prostory

02.11.2017 05:56

 

Egyptologové oznámili potenciálně významný nález. Pod Velkou pyramidou v Gíze, zvanou též Chufuova, totiž objevili zhruba třicetimetrovou komoru, která by se měla nacházet nad hlavní pasáží. O svém nálezu informovali ve čtvrtečním vydání magazínu Nature.

Význam komory je nejasný a není zatím jasné, zda měla nějakou speciální funkci. Vědci využili k nálezu paprsky podobné rentgenovým, které umí proniknout skálou, ale jsou schopny proniknout výrazně hlouběji než jiné technologie.

Podle prvních zjištění se zdá, že nově objevená komora není propojena se žádným z tunelů známých v tuto chvíli. Vědci, kteří se průzkumu účastnili, jej označují za průlomový. Zdůrazňují také užitek moderních technologií ve vědě, protože by jinak komoru neměli šanci objevit.

„Je to premiéra. Může jít o jednu nebo více propojených místností, může to být mnoho věcí. Mám za to, že komora byla schovaná od doby, kdy byla pyramida postavena,” uvedl spoluzakladatel projektu ScanPyramids Mahdí Tajúbí.

Pyramidy v Gíze jsou posledním existujícím starověkým divem světa. Vzhledem k tomu, že se do dneška vědci přou, jak byly vlastně postaveny, tak i ty nejmenší nálezy často vyvolávají velký zájem nejen mezi egyptology, ale i mezi běžnými lidmi.

„Dobré zprávy jsou, že tam ta komora je. A je hodně velká,” dodal Tajúbí.