Vývojový program Gremlin
Americká agentura DARPA na začátku roku spustila vývojový program Gremlin. Cílem je osvojit si technologii průzkumných dronů, které lze nad cílovou zónou vypouštět a následně vyzvedávat z letadel. DARPA v programu Gremlin vidí nástroj, jak ničit nejvyspělejší protivzdušnou obranu (PVO) protivníka.
Nové závody ve zbrojení
V současné době běží nové kolo závodů ve zbrojení mezi Spojenými státy, Čínou a Ruskem. Tentokrát se Spojené státy snaží dohnat náskok Ruska a Číny v závádění moderních systémů PVO a přesných konvenčních zbraní dlouhého dosahu.
Rusko a Čína rozmísťují výkonné prostředky PVO, nebo chceme-li prostředky odepření přístupu letectva do chráněné oblasti A2/D2 (Anti-Access/Area-Denial), nad oblastmi svého zájmu.
Rusko pomocí moderních kompletů PVO kontroluje a omezuje působení cizích letadel nad zájmovými oblastmi, jako je Baltské moře, Černé moře nebo Sýrie.
Pomocí moderních systémů PVO Rusko také chrání své přesné zbraně dlouhého doletu schopné zasáhnout cíl (elektrárny, chemické továrny, přehrady, letiště) na vzdálenost stovky nebo tisíce kilometrů.
Čína zase rozmísťuje pokročilé prostředky PVO na sporné ostrovy v Jihočínském moři. Například na začátku roku Čína umístila na jeden z ostrovů Paracelského souostroví raketové komplety země-vzduch HQ-9 (kopie S-300).
Kde je PVO?
Klíčem v bojí proti pokročilé PVO ji zjistit, kde se jednotlivé části PVO (radary, velitelská stanoviště, rakety země-vzduch) nalézají. Teprve posléze je možné použít přesné zbraně dlouhého dosahu. Jak ale zjistit pozici PVO, když ruské systémy S-400 ničí vzdušné cíle (velikosti stíhacího letadla) na vzdálenost až několik stovek kilometrů?
Jednou z možností je nasadit k průzkumu malé drony - ty představují malé radiolokační cíle, které lze velmi obtížně zaměřit. Malé drony navíc stojí méně, než moderní rakety země-vzduch (klíčová vlastnost pro ekonomickou válku) a lze je nasadit ve velkých počtech.
Po objevení pozic nepřátelské PVO pak lze použít zbraně velmi dlouhého dosahu, jako například stealth střely JASSM-ER s doletem až 1000 km.
Je zde ale opět problém - podobné drony mají malou výdrž a dolet. Americká agentura DARPA proto přišla s konceptem, kdy lze podobné drony dopravit na místo určení v mateřském letounu, vysadit a po splnění úkolů opět vyzvednout.
Nejde o první podobný projekt ve Spojených státech. Například čím dál známější Kancelář pro strategické schopnosti SCO (Strategic Capabilities Office) připravuje program s názvem Perdix. Velitelství amerického letectva pro speciální operace AFSOC (US Air Force Special Operational Command) zase plánuje vypouštět z bitevních letadel AC-130 malé drony Coyote od firmy Raytheon.
Program Gremlin
Na začátku roku DARPA vybrala čtyři firmy - Composite Engineering, Dynetics, General Atomics Aeronautical Systems a Lockheed Martin, aby vypracovaly koncept dronů Gremlin. Příští rok vybere DARPA jeden nebo dva nejnadějnější koncepty.
V roce 2019 dojde k ostrému testu technologie na letounu C-130 Hercules. Každý letoun C-130 teoreticky pojme až desítky dronů Gremlin.
Dosah dronů Gremlin je požadován minimálně 550 km (mimo dosah nejvýkonnějších raket PVO). Po dosažení cílové zóny musí dron provádět minimálně hodinu průzkum a pak se vrátit zpět k mateřskému letadlu.
DARPA požaduje drony schopné létat vysokou podzvukovou rychlostí. Každý dron musí být minimálně 20x znovupoužitelný a cena nesmí přesáhnout 700 000 dolarů. Kvůli instalaci průzkumných systémů je požadovaná nosnost 27 kg a příkon elektrické energie z palubního zdroje minimálně 1 kW.
Na program Gremlin DARPA pro letošní rok vyčlenila 15 milionů dolarů, pro příští rok 31 milionů dolarů. Dodejme, že jde prozatím o vývojový projekt a zavedení dronů Gremlin do výzbroje není prozatím v plánu.
Zdroj: https://www.armadninoviny.cz/