Významné problémy stoupání hladiny oceánů
Hmatatelné a zároveň významné problémy stoupání hladiny oceánů zatím působí jen v některých zranitelných lokalitách. Přispívá tomu mimo jiné i fakt, že zvyšování hladiny není rovnoměrné. Vliv na to má například to, jak se na různých místech pohybuje geologické podloží, jaké jsou tam oceánské proudy nebo třeba jak silná je eroze. Pak samozřejmě záleží na nadmořské výšce osídlení a celé řadě socioekonomických a dalších faktorů, které rozhodují o tom, jak moc nebo málo je daná lokalita schopna reagovat.
Mezi asi nejznámější oblasti, které jsou zvyšováním hladiny zasaženy nejvíc jsou různé pacifické ostrovy, které čelí vyhlídce na kompletní zaplavení. Obrovské škody ale zvyšování hladiny působí například v Bangladéši, Indii a Číně a zcela ušetřeny zdaleka nejsou ani vyspělé státy jako například USA nebo Velká Británie.
Kromě malých ostrovů to přitom nefunguje tak, že by jednoduše jednoho dne přišla voda a nenávratně pohltila kus pevniny. Hlavní problém jsou v současnosti častější povodně způsobené abnormálně silným přílivem. Například na pobřeží USA jsou tyto události k roku 2020 třikrát častější než v roce 1990. Velká Británie je zase dobrým příkladem země, kde zvyšující se hladina moře zhoršuje pobřežní erozi.
Pohledy na domečky kousek od srázu ve Velké Británii možná láká k cynické myšlence, že jde o problém malého množství pošetilců, kteří si naivně pořídili nemovitost přímo na pobřeží. Oceány a moře ale omývají značnou část světových megaměst, kde žijí miliony lidí.
Pohlcení jejich domovů není nevyhnutelné, protože existuje řada způsobů, jak se zvyšování hladiny bránit. Můžou se stavět systémy zábran jako v Nizozemsku, zvyšovat odolnost měst proti povodním prostřednictvím podpory vsaku vody, stavění budov na pilířích a tak dále. Na druhou stranu ale už teď vidíme, že adaptace se nedaří zdaleka všude.
A to přitom sledujeme teprve začátek.
Největší část zvyšování hladiny nás teprve čeká a to, jak velké a rychlé nakonec bude, záleží na tom, kolik vyprodukujeme emisí skleníkových plynů.
Zdroj: Seznam zprávy