Z pralesů Amazonie se vynořil neznámý kmen indiánů. Žádají o pomoc

18.10.2015 11:44

 

U hranice Brazílie a Peru se odehrálo výjimečné setkání. Dosud izolovaný kmen nečekaně vyšel z pralesa a kontaktoval okolní svět. Nejspíš chce najít spojence proti těžařům či pašerákům drog, kteří ho napadli.

Kolem řeky Envira panuje nezvyklý rozruch. Několik indiánů na sebe pokřikuje, vzápětí jeden vstupuje do vody. Na sobě kraťasy, v rukou trsy banánů, jež nabízí osazenstvu z druhé strany. Po chvíli se k němu z druhého břehu blíží dvojice. V bederní roušce, jež nic nezakrývá. Nedůvěřivě hledí na muže před sebou, nakonec rychlým pohybem bere ovoce. Rozvíjí se komunikace a živá gestikulace. Načež jeden mladík oloupe banán a začne ho pojídat.

Zdánlivě banální scéna je však naprosto unikátní. Video zabírá okamžik, kdy se z amazonského pralesa vynořil dosud izolovaný kmen. Dobrovolně. A navázal kontakt s kmenem Ashaninka, jenž se civilizace nestraní. Vzácné setkání se odehrálo na konci června v Brazílii, poblíž hranic s Peru. Teprve nyní brazilské úřady zveřejnily video a fotografie vzácné chvíle.

„Izolované kmeny vycházejí ven a kontaktují okolní svět jen velmi zřídka. Poslední takový zdokumentovaný případ se odehrál v roce 2004 v Paraguayi,“ přiblížila pro MF DNES Alice Bayerová z organizace Survival International, jež se snaží ohrožené kmeny chránit.

Izolovaný kmen se vynořil, aby hledal spojence

Skupina indiánů tentokrát přišla do vsi třikrát. Podruhé u toho byli i zástupci Brazilské národní nadace pro indiány a tlumočník, jenž ovládá mluvu ze stejné jazykové rodiny. Díky tomu vyšlo najevo, že indiáni patří do kmene Rio Xinane a z pralesa nejspíš vyšli, aby získali zbraně a spojence.

„Řekli, že jejich vesnice byla napadena lidmi, kteří nebyli indiáni. Staré lidi zmasakrovali, ves vypálili,“ popsala Bayerová. Kdo za útokem stál? Nejspíše nelegální těžaři mahagonu nebo pašeráci drog.

Tajemným indiánům se jejich zoufalá cesta málem stala osudnou. Když se vrátili do vsi podruhé, vykazovali příznaky chřipky. Další zdánlivá banalita, jenže pro tyto nedotčené izolované kmeny v Amazonii může být i obyčejné nachlazení smrtelné.

Nemají totiž vůči našim chorobám žádnou imunitu a nemoci už vyhladily celé kmeny. „Byl tam doktor, který je vyléčil a umístil na několik dní do karantény, aby po návratu nenakazili zbytek komunity. Ani tak ale nemáme jistotu, že se tak nestane,“ varuje Bayerová. Sedmičlenná výprava se pak vrátila do pralesa a od té doby se už neukázala.

O izolovaných kmenech v Amazonii se toho ví velmi málo. Odhadem jich je v oblasti asi stovka, z toho nejvíce v Brazílii. Žijí i v Peru, Ekvádoru, Kolumbii. Tvoří malé komunity, jeden kmen se obvykle skládá z deseti až stovky lidí.

„Jsou to vesměs potomci původního obyvatelstva, kteří přežili genocidy páchané těžaři gumovníku na přelomu 20. století. I proto se tyto kmeny vyhýbají kontaktu se světem, jejich generace si předávají toto historické trauma,“ vysvětluje Bayerová.

Obvykle to jsou nomádi a lovci se záluskem na opice, tapíry či ryby. „Tento konkrétní kmen nejspíše také loví a chodí k řece hledat želví vejce. Některé jiné skupiny pěstují i ovoce či zeleninu. Jinak mají hodně volného času, pěstováním či lovem tráví jen pár hodin denně. Jak volno tráví, však nevíme,“ přibližuje Alice Bayerová.

Zdánlivě idylický život izolovaných indiánů ohrožují nejen zmíněné nemoci, ale i těžaři či pašeráci drog, kteří bývají nemilosrdní. Jsou ozbrojení a neváhají nepohodlné indiány střílet.