Zdroj malé doby ledové
Takzvanou malou dobu ledovou spustil masivní výbuch sopky. Která to byla, se nyní zřejmě podařilo zjistit mezinárodnímu týmu vědců.
Malá doba ledová bylo neobvykle chladné období, které začalo ve středověku a skončilo v 19. století. Historické záznamy vypovídají o zamrzlé Temži či alpských vesnicích, které zničily rozrůstající se ledovce. Dosavadní studie naznačily, že příčinou malé doby ledové byla masivní sopečná erupce, která vychrlila do ovzduší velké množství materiálu a zabránila tak přístupu slunečních paprsků. K tomuto výbuchu mělo dojít kolem roku 1257 někde v tropickém pásu.
Radiokarbonové datování zuhelnatělých stromů, analýza geochemických a stratigrafických dat i středověkých kronik nyní vědcům umožnily identifikovat, že původcem malé doby ledové byl vulkán Samalas na indonéském ostrově Lombok, který vybuchl koncem 13. století. Síla jeho erupce i množství vyvrženého materiálu byly dostačující a jeho geochemie se shoduje se vzorky sopečného skla, které byly objeveny v ledových jádrech z Arktidy i Antarktidy.