5 principů připravenosti

 

1. Zásoby. Měly by vystačit minimálně na 3 měsíce pro všechny členy rodiny, včetně domácích mazlíčků. Zahrnovat mají potraviny, které běžně jíte. V mnoha případech půjde o zásoby mouky, těstovin, rýže, luštěnin, cukru a soli. Dále pak sterilované konzervy s ovocem, zeleninou a zavařeninami. Výčet potřebných surovin je dlouhý a každý by si měl vytvořit zásoby podle toho co nakupuje.

2. Nezávislost, finanční svoboda. V dnešním světě sice většina lidí má nějaké dluhy související zejména s pořízením vlastního bydlení, ale člověk by se měl snažit rychle se svých dluhů zbavit a nevyužívat úvěry na financování věcí které ztrácí na hodnotě, a dalších konzumních zbytečností, bez kterých se váš život obejde. Být co nejméně závislí na státu, institucích a spoléhat jen na sebe a své nejbližší, vám přinese pocit větší svobody.

3. Soběstačnost. Být soběstačný na 100% jde velice těžko. Prepper usiluje o maximální soběstačnost dle svých možností. Základem je zahrádka, na které si vypěstujete nějakou zeleninu, ovocný sad a spousta lidí chová i domácí zvířectvo. Chalupaření je ostatně český národní sport. 

4. Pracovitost. Nemůžete farmařit na své zahradě pokud nejste pracovití a nechcete nic udělat pro svou alespoň částečnou soběstačnost.

5. Šetrnost. Být šetrný k životnímu prostředí, chovat se s úctou ke svému okolí a neničit ho. Hospodařit ekologicky bez průmyslových hnojiv. Žít úsporně.

 

Desatero přežití:

1. Pokud máš volné peníze, kup věci, které využiješ v budoucnosti.
2. Kupuj do zásoby jen jídlo, které běžně jíš a pomalu zkus přejit na zdravou stravu.
3. Kup si do zásoby alespoň na 3 měsíce běžné potraviny a na 2 roky obiloviny (pšenice,...).
4. Pokud máš něčeho málo a nemůžeš si dovolit to koupit, tak se to nauč vyrobit.
5. Poznej dokonale své okolí a zapamatuj si, co z každého místa můžeš využít.
6. Poznej dobře sousedy a měj s nimi dobré vztahy .
7. Připrav se tak, abys do svých zásob musel zasahovat co nejméně.
8. Staň se součástí nějaké skupiny. Pokud není, tak ji založ.
9. Psychicky se připrav.
10. Nauč se dovednosti, které budeš potřebovat.

 

Proč se stát prepperem

 

Důvodů však je mnoho:

1. Svět je až příliš závislý na pokročilých technologiích a elektřině. Bez elektřiny nenatankujete, nevyberete z bankomatu, obchody budou zavřené. Přitom Českou republiku může reálně ohrozit blackout. Může se tak stát, že obchody budou zavřené i několik týdnů, než se podaří elektrickou síť opravit.

2. Hluboká ekonomická krize může přijít. Předlužené země eurozóny, zchudlé a bankrotující Řecko, obrovská nezaměstnanost. Tyto situace zcela jistě nastanou, jen přesně nevíme kdy. Někteří ekonomové varují, že při zadlužování stejným tempem jako dosud, dopadne ČR jako Řecko asi za 17 let. Prepper by měl usilovat o co nejvyšší soběstačnost a lépe tak zvládnout hyperinflaci.

3. Sociální nepokoje. Zadlužené státy neufinancují svůj sociální systém a v důsledku toho vzniknou občanské nepokoje a nepořádek v ulicích velkých měst.

4. Sluneční erupce a EMP. Sluneční erupce je známa tím, že může zasáhnout elektrické přenosy mnoha pozemských komunikačních zařízení, včetně počítačů, mobilních telefonů, pagerů a automobilů. Sluneční erupce souvisí s bodem 1, kdy svět závislý na elektřině zasáhne elektromagnetický impuls a mnoho složitějších elektrických přístrojů přestane fungovat. Podobně může působit i teroristy sestrojená EMP bomba.

Co když se nic z toho nestane?

Zásoby jídla na horší časy se mohou vždycky hodit. Třeba v případě ztráty zaměstnání budete mít vždy kam šáhnout, aniž by jste čerpali ze svých finančních úspor na nákupy potravin. Snaha o soběstačnost z vás udělá zahrádkáře. Dopřejete si tak častěji zdravé potraviny z vlastní zahrady aniž by jste pojídali průmyslově pěstovanou zeleninu dováženou přes půlku světa, utrženou ještě ve stádiu nezralém. Děláte tak něco pro své zdraví.

Zaregistrujte se na naše fórum a získejte zkušenosti od ostatních lidí