Pozdrav Slunci

Pozdrav slunci je jedna z nejznámějších sestav jógy, lze ji cvičit ve vzpřímeném postoji, nebo v kleku. Ačkoli se jedná o základní sestavu, není nikterak jednoduchá a začátečníkům může působit potíže. Přinášíme podrobný a srozumitelný návod, jak pozdrav slunci správně zacvičit.

Pranam ásana

Postavte se vzpřímeně, hlavu mírně skloňte dopředu. Sepněte ruce před hrudí a vydechněte.

Úrdhvahasta ásana

S nádechem napněte paže do vzpažení, dívejte se nahoru, jako by na oblohu. Vaše tělo může být v této pozici mírně prohnuté.

Uttan ásana

S výdechem se předkloňte, ruce spusťte volně k nohám, kam až dosáhnou. Cílem není co nejvyšší rozsah pohybu ani dosáhnutí krajní pozice hmitem, důležité je správné provedení, nikoli to, kam až s rukama dosáhnete.

Godhapitham ásana

Teď přichází na řadu obtížnější pozice. S nádechem zanožte pravou nohu, koleno mírně pokrčte. Chodidla se opírají o prsty.
Levé koleno je v opačné pozici, před tělem, a je hodně pokrčené, důležité však je, aby chodidlo bylo celou svojí plochou na podložce.
Trup držte vzpřímeně, paže mějte v prodloužení páteře, stejně jako hlavu.

Adho mukhašvan ásana

Dejte i levé koleno dozadu a opřete se oběma rukama o zem. Kostrč se snažte zvednout do stropu, bradu tlačte na hrudník. Vaše tělo vytvoří tvar střechy.

Aštanga namaskára ásana

Další pozice je o něco obtížnější. S nádechem položte kolena, hrudník a bradu na zem, ale kostrč nepokládejte. Cítíte, jak se prohýbáte v bedrech a v krku. Důležité je uvolnit napětí a vydechnout, abyste všechny svalové skupiny náležitě protáhli.

Úrdhva mukhašvan ásana

Při poslední pozici položte i pánev na zem, ale vzepřete hrudník na loktech a kolenou. Váš trup se prohýbá dozadu, hlava je vztyčená, pánev i nohy leží volně na podložce. Cítíte protažení horní části těla.

Jóga

Kundalini jóga

12.02.2012 13:42
Kundalini jóga je podle Yogi Bhajana jogínská tradice kombinující meditaci, mantru, fyzické cvičení a dýchací techniky. Je to Raja jóga, která shrnuje osm stupňů jógy do praktikování jediné formy jógy a vede ke znamenitosti...
Záznamy: 11 - 11 ze 11
<< 1 | 2